Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Airzone – sposób na zarządzanie komfortem wielu pomieszczeń

28 czerwca 2022

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na klimatyzowanie nie tylko salonu lub sypialni, ale praktycznie wszystkich pokoi budynku. Aby to zrealizować, można zastosować pojedyncze klimatyzatory lub system multi split. Jednak od sezonu 2022 w ofercie Gree pojawiło się całkiem nowe rozwiązanie, umożliwiające klimatyzowanie wielu pomieszczeń jednocześnie, omijając niedoskonałości zarówno pojedynczych urządzeń, jak i systemów multi.

Airzone czyli strefowe sterowanie urządzeniami kanałowymi U-Match

System Airzone, proponowany przez Gree, to układ oparty o klimatyzatory kanałowe U-Match. Dzięki doposażeniu ich w dyfuzor powietrza, rozdzielający nawiew na wiele pomieszczeń oraz termostaty, dedykowane do różnych stref budynku, możliwe jest uzyskanie niezależnej kontroli klimatu w każdym z pokoi.

Poza klimatyzatorem kanałowym, głównym elementem systemu jest dyfuzor powietrza. Jest on wyposażony w elektronikę zarządzającą komunikacją z klimatyzatorem, a także z termostatami pokojowymi. Na każdym z odgałęzień znajdują się przepustnice powietrza. Przepustnice te, wyposażone w siłownik, mogą być – w zależności od komendy – otwierane lub zamykane z przyporządkowanego termostatu.

Dyfuzory występują w trzech typoszeregach: Slim, Standard i Medium. Różnią się one między sobą przede wszystkim średnicą, liczbą wyjść nawiewu oraz wysokością. Wybrane dyfuzory umożliwiają podłączenie dopływu świeżego powietrza.

DyfuzorŚrednica wyjśćLiczba wyjśćWysokośćDopływ świeżego powietrza
SlimΦ 150 mm4-5210 mmOpcja
MediumΦ 200 mm 3-6250 mmBrak
StandardΦ 200 mm 5-8300-500 mmOpcja
Tabela 1. Porównanie dyfuzorów Airzone

Termostaty pokojowe do systemu Airzone to 3 modele urządzeń, występujące w wersji przewodowej i bezprzewodowej,  w kolorach czarnym i białym. Układy są kompatybilne z klimatyzatorami od 3,5 do 16 kW, przez co sprawdzą się zarówno przy niedużych inwestycjach, jak i klimatyzowaniu całego domu czy firmy. Dzięki kompleksowości systemu, sam montaż i konfiguracja są niezwykle proste. Aby dobór rozwiązania był równie łatwy i sprawny, stworzony został prosty kalkulator doboru systemu, dzięki któremu – po wprowadzeniu podstawowych danych – dobierzemy dyfuzor oraz termostaty. Jest on dostępny dla autoryzowanych instalatorów Gree w Strefie Instalatora.

Airzone termostaty
Termostaty systemu Airzone

Jak to działa?

Zasadą działania układu jest możliwość realizowania różnych ustawień komfortu dla wielu pomieszczeń jednocześnie. W systemie jeden z termostatów realizuje funkcję MASTER, podczas gdy wszystkie pozostałe przyjmują stan SLAVE. Z głównego termostatu użytkownik uruchamia klimatyzator, wybiera tryb pracy oraz główną temperaturę nastawioną. Kontrolery podrzędne natomiast odpowiadają jedynie za poszczególną strefę z możliwością otwarcia i zamknięcia przypisanej przepustnicy oraz za zmiany temperatury strefy w zakresie +/- 3°C w stosunku do nastawy głównej. Możliwe jest również poprowadzenie wielu nawiewów do jednego pomieszczenia i zgrupowanie ich pod kontrolą jednego termostatu.

Airzone budowa
Budowa systemu Airzone

Dlaczego warto?

Zaletami systemu Airzone, poza szerokim wyborem wydajności oraz łatwością montażu, jest również instalacja tylko jednej jednostki zewnętrznej dla całego domu lub biura. Dodatkowo cała instalacja wewnętrzna może być zabudowana i praktycznie niewidoczna. W domu jednorodzinnym bardzo często do montażu wykorzystuje się przestrzeń nieużytkowanego poddasza.

Kolejnym atutem układu jest możliwość doposażenia go w moduł WiFi i zarządzania wszystkimi strefami z dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Podobnie układ można doposażyć w bramkę komunikacyjną, co pozwoli na integrację Airzone z systemami inteligentnego budynku.

RozwiązanieMontaż tylko jednej jedn. zewn.Możliwość ukrycia instalacji wewnętrznychDoprowadzenie świeżego powietrzaSzeroki wybór sterownikówSterowanie WiFiSterowanie BMS
Pojedyncze klimatyzatory ścienneNieNie Nie NieTakOpcjonalnie wybrane modele
System multi split z urządzeniami ściennymiTakNieNieNieTakOpcjonalnie wybrane modele
System Airzone Tak TakOpcjaTakOpcjaOpcja
Tabela 2. Porównanie rozwiązań klimatyzowania domu jednorodzinnego

Samo rozwiązanie, zaprezentowane w katalogu Gree LCAC 2022, dzięki opisanym zaletom może być stosowane nie tylko w nowobudowanych domach jednorodzinnych, ale również w istniejących budynkach mieszkalnych oraz niedużych obiektach komercyjnych. Wygodne sterowanie i utrzymywanie różnych parametrów klimatu dla wielu pomieszczeń gwarantuje wysoki komfort użytkowników i jest niewątpliwie mocnym argumentem za wyborem systemu Airzone przez inwestorów.

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie