Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Ogrzewanie klimatyzatorem, czyli tanio, efektywnie i ekologicznie!

24 listopada 2022

Urządzenia klimatyzacyjne tradycyjnie kojarzone są przez większość Polaków jako źródło kojącego chłodu latem. Ich popularność wraz z obniżeniem się cen ostatnimi latami znacznie wzrosła, przez co można powiedzieć, że nie są one już więcej dobrem luksusowym. W coraz większej liczbie zarówno domów, biur czy sklepów są one wręcz standardowym wyposażeniem gwarantującym komfort użytkownikom podczas upalnego lata. Klimatyzatory posiadają jednak znacznie szersze i mniej znane możliwości, które pozwalają wykorzystywać je nie tylko latem.

Poza zapewnieniem chłodu w upalne dni klimatyzatory są również w stanie równie łatwo odwrócić swój obieg i ogrzewać pomieszczenia. Ich konstrukcja i sposób działania wręcz same proszą, aby wykorzystywać je również w okresach zimnych. Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca? Z jakimi kosztami się wiąże? Czy warto zainstalować klimatyzator z myślą o ogrzewaniu?

Jak działa ogrzewanie klimatyzatorem?

Każdy klimatyzator typu split Gree to pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Oznacza to, że działa on na zasadzie pobierania ciepła ze środowiska o niższej temperaturze po to, by przekazać je do otoczenia o wyższej temperaturze. Wykorzystuje w tym celu obieg czynnik chłodniczego między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, napędzany pracą sprężarki. Działanie to wykorzystuje się najczęściej latem, aby przykładowo pobrać ciepło z pomieszczenia o temperaturze 25°C i oddać je do powietrza zewnętrznego o temperaturę 35°C. Celem jest oczywiście chłodzenie pomieszczenia. Działanie to można jednak odwrócić i wykorzystać w okresach przejściowych lub zimą, tak aby ciepło czerpane było z powietrza zewnętrznego i przekazywane do pomieszczenia. Efektem będzie ogrzewanie lokalu. Co ważne każdy klimatyzator typu split Gree posiada możliwość odwracania trybu pracy bez żadnych dodatkowych sterowników, modułów czy udoskonaleń. Jest to opcja oferowana użytkownikom w standardzie.

Czy ogrzewanie klimatyzatorami jest skuteczne?

Klimatyzatory takie jak Fairy, czy Lomo Luxury Plus mogą ogrzewać pomieszczenia przy temperaturze zewnętrznej nawet -25°C. Dzięki temu z powodzeniem mogą nie tylko dogrzewać pomieszczenia wiosną i jesienią, ale również ogrzewać je zimą. Zaletami takiego rozwiązania jest niewątpliwie szybkie ogrzewanie. Klimatyzator dzięki nawiewowi ciepłego powietrza potrafi podnieść temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni nawet w ciągu 20 minut. Co więcej, urządzenia te umożliwiają precyzyjne utrzymywanie żądanej temperatury w pomieszczeniu, a ich obsługa jest wyjątkowo prosta. Wystarczy uruchomić klimatyzator, wybrać tryb grzania, nastawić żądaną temperaturę i dostosować intensywność nawiewu powietrza.

W ofercie Gree znajdują się ponadto urządzenia Amber Prestige i U-Crown, charakteryzujące się możliwością pracy z wysoką wydajnością nawet przy warunkach -30°C na zewnętrz. Gwarantuje to pracę praktycznie w każdych warunkach polskiego klimatu. Co więcej, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym utrzymują one nominalną wydajność chłodniczą nawet do -17°C.

Wykres wydajności dla Amber Prestige i U-Crown

Czy ogrzewanie klimatyzatorami jest energooszczędne?

Wszystkie klimatyzatory split Gree wyposażone są w inwerterową sprężarkę, która zdecydowanie wspomaga ich energooszczędność. Same modele różnią się jednak pod względem parametrów energooszczędności. Wśród modeli dedykowanych do ogrzewania występują zarówno urządzenia w przystępnej cenie, o standardowej klasie energetycznej, jak i modele z najwyższej półki, cechujące się wysoką energooszczędnością. Ma to zasadniczy wpływ na koszty eksploatacyjne.

Tabela 1. Porównanie klimatyzatorów Gree dedykowanych do ogrzewania

Jakie są koszty ogrzewania klimatyzatorami?

Koszt ogrzewania klimatyzatorem zależy nie tylko od samego urządzenia, ale także  wielu czynników poza urządzeniem, takich jak zapotrzebowanie budynku na ciepło, preferencje użytkowników dotyczące żądanej temperatury wewnętrznej, czy temperatura zewnętrzna. Z tego względu dwa identyczne urządzenia zainstalowane i pracujące w różnych warunkach mogą generować różne koszty. Można jednak spróbować oszacować średnie zużycie opierając się na danych producenta.

Jak ekonomicznie ogrzewać klimatyzatorem?

Przykładowym pomieszczeniem ogrzewanym klimatyzatorem niech będzie duży salon dzienny z aneksem kuchennym o powierzchni 80 m2 w nowo wybudowanym budynku. Założyć możemy, że zapotrzebowanie jednostkowe na moc cieplną to 40 W/m2. Pomieszczenie wymaga więc instalacji urządzenia o mocy 3,20 kW, zatem wybieramy model Amber Prestige AP09 o wydajności 3,5 kW. Aby ogrzewać pomieszczenie do komfortowej temperatury zakładamy, że klimatyzator musi pracować przez 16 godzin dziennie z nominalną wydajnością. Wiedząc, że wybrany model nominalnie pobiera 0,75 kW, możemy oszacować, ile energii elektrycznej zużyjemy w ciągu doby i miesiąca:

Zakładając, że cena jednostkowa energii elektrycznej w taryfie G11 to 0,64 zł, koszt miesięczny pracy klimatyzatora wyniesie 230,40 zł. Dodatkowo rachunki można znacznie obniżyć, dostosowując pracę urządzenia np. do taryfy G13, gdzie cena prądu zmienia się w ciągu dobry. Przyjmując, że ze standardowego regulatora czasowego urządzenie będzie ustawione do pracy poza pięcioma godzinami szczytowej ceny w ciągu doby, koszt jednostkowy energii elektrycznej może być zredukowany nawet do 0,43 zł/kWh. Daje to w prostym przeliczeniu ponad 30% oszczędności, zmniejszając nasz miesięczny rachunek w powyższym szacunku z 230,40 zł do jedynie 154,80 zł.

Jak wspomniano wcześniej, wartości te są jedynie szacunkowe i mogą się zmieniać w zależności od warunków. Porównanie  podobnie wykonanych estymacji dla innych modeli i parametrów można znaleźć w tabeli 2.

Tabela 2. Porównanie kosztów ogrzewania klimatyzatorami Gree.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca?

Ogrzewanie klimatyzatorem, jak wykazały powyższe obliczenia, nie jest drogie. Przy odpowiednim doborze urządzenia oraz taryfy prądu użytkownicy nie powinni być narażeni na wysokie rachunki. Oszacowany koszt ogrzewania dużego salonu z aneksem kuchennym może nie przekraczać 150 zł miesięcznie. Co więcej, pracę urządzeń klimatyzacyjnych można połączyć z instalacją fotowoltaiczną w budynku, co jeszcze bardziej obniży koszty, gwarantując dodatkowo komfortowe i ekologiczne ogrzewanie.

Warto zatem skorzystać z jesiennej oferty na klimatyzatory marki Gree, która obowiązuje do 21 grudnia b.r. Szczegóły oferty znajdują się na gree.pl oraz u Autoryzowanych Dystrybutorów Gree.

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie