Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Pełen komfort na zimowe wieczory

21 września 2020

Zgodnie z badaniami rynkowymi, większość osób planująca zakup klimatyzatora za cel stawia sobie komfortowe chłodzenie latem. Niewielu z nich przewiduje wykorzystywanie urządzenia również do ogrzewania. Funkcja ta, mimo wielu zalet, jest stosunkowo mało znana, również wśród osób, które już są szczęśliwymi posiadaczami klimatyzatora. Warto jednak znać pełne możliwości urządzeń, na których zakup się decydujemy, a funkcja ogrzewania dla klimatyzatorów z pewnością warta jest uwagi.

Najbardziej popularne klimatyzatory typu SPLIT (składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej) są tak zwanymi pompami ciepła powietrze-powietrze. Ich zadaniem jest przekazywanie ciepła od otoczenia o niższej do układu o wyższej temperaturze. Latem odbierają zatem ciepło z powietrza w pomieszczeniach, aby wydalić je na zewnątrz budynku. Jest to najczęściej wykorzystywany tryb ich działania, czyli chłodzenie. W większości jednak urządzenia te mogą pracować także na „biegu wstecznym” czyli w trybie grzania. Pobierają wtedy ciepło z zewnętrznego otoczenia, aby ogrzewać pomieszczenia wewnątrz. Jeśli jest to takie proste, dlaczego nie wykorzystywać klimatyzatorów również do zapewniania komfortowej temperatury w sezonie grzewczym?

Ciągłe starania i prace inżynierów oraz konstruktorów sprawiają, że poziom rozwoju klimatyzatorów już teraz pozwala na zastosowanie ich nawet jako jedyne źródło ciepła dla pomieszczeń. Co więcej, wiele urządzeń produkowanych jest właśnie w tym celu.

Klimatyzatory wyposażone w dwustopniową sprężarkę, zabezpieczające grzałki karteru
kompresora oraz tacy ociekowej, są w stanie pracować na grzaniu nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających -30°C!

Ich praca jest ponadto efektywna i ekonomiczna, o czym świadczy klasa energetyczna sięgająca A+++. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w skrajnych temperaturach są one w stanie utrzymać nawet ponad 90% swojej wydajności grzewczej. Dzięki powyższym cechom oraz szerokiemu zakresowi mocy grzewczej (nawet do 7,0 kW) urządzenia te mogą wręcz pracować jako jedyne źródło ciepła.

klimatyzatory coraz częściej wykorzystywane są nie tylko do chłodzenia, ale również
dogrzewania, lub wręcz ogrzewania pomieszczeń. Rozwiązanie to jest proste, niewymagające ciągłej obsługi oraz ekologiczne i energooszczędne. Ma ono liczne zalety również w porównaniu do alternatywnych systemów ogrzewania. Ogrzewanie klimatyzatorem jest zdecydowanie tańsze niż ogrzewanie elektryczne, a także bezpieczniejsze niż np. eksploatacja kotłów gazowych czy na paliwa stałe.

Co więcej, w przeciwieństwie do układów opartych na wodzie jako medium grzewczym, w przypadku klimatyzatora nie ma konieczności wykonywania instalacji wodnych w całym budynku, a urządzenia doposażyć można w dodatkowe filtry powietrza eliminujące m.in. bakterie, zanieczyszczenia i mikroorganizmy.

Modele ścienne polecane do grzania to szczególnie Amber Prestige, U-Crown, Soyal, ale również G-Tech, Amber Standard, Fairy czy Lomo Luxury Plus.

Co więcej, do ogrzewania często proponowane są także rozwiązania Multi Free Match, czy lekkie klimatyzatory komercyjne U-Match pracujące m.in. do -20°C.

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie