Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Ile prądu zużywa klimatyzator?

Gree
Gree

Pobór energii elektrycznej przez klimatyzator uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim decyduje moc urządzenia oraz czas pracy. Wybierając nowoczesne systemy klimatyzacyjne np. marki Gree, możesz liczyć na znaczne oszczędności bez utraty wydajności. Na co należy zwrócić uwagę?

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Klimatyzacja ma być przede wszystkim skuteczna. Urządzenie, które generuje zbyt słaby nawiew lub niewystarczająco schładza powietrze w pomieszczeniu, nie zagwarantuje Ci w parne, letnie dni odpowiedniego komfortu. Dlatego przyjęto pewien standard w obliczaniu mocy klimatyzatora dla danego pomieszczenia.

W dużym przybliżeniu oszacować to można wykorzystując wzór: Moc (W) = Powierzchnia (m²) x 100. Mówiąc prościej na każde 10 m² powierzchni niezbędna do schłodzenia moc urządzenia wynosi 1kW (kilowat).

Innym sposobem szybkiego szacunku jest wzięcie pod uwagę kubatury co jest przydatne dla pomieszczeń o niestandardowej wysokości. W tym wypadku objętość w metrach sześciennych (powierzchnia x wysokość) mnożymy przez 40, otrzymując wymaganą moc chłodniczą w watach.

Są to obliczenia orientacyjne, które nie sprawdzają się w niektórych pomieszczeniach. Na poddaszu moc powinna być większa zazwyczaj o ok. 30-50%, w miejscach silnie nasłonecznionych o 20-30%, a w pokojach połączonych z kuchnią o ok. 10-20%. Decyduje również stopień izolacji ścian, szczelność okien, ilość sprzętu elektronicznego wytwarzającego dodatkowe ciepło, czy liczba osób przebywających w pomieszczeniu.

Pobór prądu w zależności od mocy klimatyzatora

Moc elektryczna to iloczyn natężenia i napięcia prądu jest więc bezpośrednio związana z poborem elektryczności. Często podawana w specyfikacji technicznej moc to dwa różne parametry. Pierwszym jest moc elektryczna nominalna związana z nominalnym poborem energii przez klimatyzator. Drugim natomiast moc chłodnicza, która najczęściej jest kilka razy wyższa. Określa się ją również jako wydajność urządzenia. W obydwu przypadkach wartość podaje się w watach lub kilowatach. Moc elektryczna nominalna dotyczy rzeczywistego poboru energii z sieci elektrycznej.

Z powyższymi wielkościami związany jest wskaźnik efektywności energetycznej (EER). To inaczej stosunek uzyskanej mocy chłodniczej do mocy elektrycznej nominalnej. Im wyższa wartość EER tym urządzenie ma większą sprawność chłodzenia. Najczęściej ta wartość mieści się w przedziale od 3 do 4,5.

Wiele klimatyzatorów posiada również funkcję grzewczą. Również tutaj podawana jest moc elektryczna nominalna oraz grzewcza. Podobną w tym wypadku do EER wielkością jest współczynnik wydajności COP będący ilorazem mocy  grzewczej i mocy elektrycznej nominalnej.

Ile kosztuje klimatyzacja?

To, co najbardziej interesuje przeciętnego użytkownika klimatyzacji, jeśli chodzi o pobór prądu, to ile w rzeczywistości to wszystko kosztuje. Jak to policzyć? Warto znać średnie zużycie energii na godzinę przez urządzenie. Można tu przyjąć wartość podawaną dla danego modelu. W ten sposób uzyskujemy liczbę wyrażaną w kilowatogodzinach (kWh). Następnie trzeba oszacować przez jaki mniej więcej czas klimatyzator pracuje w ciągu dnia, tygodnia, czy miesiąca. Ważna jest również cena za 1kWh u dostawcy prądu. Mnożąc te wszystkie wartości (średnie zużycie energii przez godzinę, średni czas pracy urządzenia oraz cenę za 1kWh) otrzymujemy szacunkowy średni koszt za pobór prądu w danym okresie czasu.

Często producent podaje też minimalny i maksymalny pobór mocy. Dzięki temu można też obliczyć najmniejszy i największy możliwy koszt energii elektrycznej (minimalny pobór mocy x minimalny czas użytkowania, maksymalny pobór mocy x maksymalny czas). W taki sam sposób można także wyliczyć koszty za dogrzewanie w systemach klimatyzacji, które posiadają taką funkcję.

Jak obniżyć koszt użytkowania klimatyzacji?

Klimatyzatory nie są z reguły urządzeniami drogimi w eksploatacji niemniej istnieje kilka sposobów, żeby ograniczyć zużycie energii. W chłodzonym pomieszczeniu warto zamykać okna, a także wyłączać klimatyzację na czas dłuższej nieobecności. Niewskazane jest też ustawianie zbyt niskiej temperatury. Większość klimatyzatorów posiada zaawansowane funkcje sterowania, dzięki czemu można z łatwością ustawić optymalną temperaturę oraz zaprogramować czas pracy urządzenia w ciągu dnia lub sterować nim zdalnie (np. włączając je godzinę przed przyjściem do domu).

Stosowanie klimatyzacji nie musi więc oznaczać dużych wydatków. Dotyczy to także zakupu klimatyzatora. Obecnie można otrzymać nawet do 11 tys. zł dotacji na urządzenie np. w rządowym programie „Czyste powietrze”. Na gree.pl znajdziesz wydajne i energooszczędne klimatyzatory różnych typów. Sprawdź naszą ofertę!

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie