Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Klimatyzator split czy multi split?

Gree
Gree

Gorące lato daje się we znaki wielu mieszkańcom miast i mniejszych miejscowości. Kiedy skwar na zewnątrz odbiera chęć do jakiejkolwiek aktywności, warto rozważyć zakup klimatyzatora. Klimatyzacja pomoże Ci przetrwać wysokie temperatury i cieszyć się nawet najbardziej upalnym latem. Jaki rodzaj urządzenia najlepiej wybrać? Klimatyzator split czy multisplit? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na to, czym różnią się te dwa popularne rodzaje klimatyzatorów.

Klimatyzator split – co to jest?

Klimatyzacja instalowana w domach i mieszkaniach staje się coraz bardziej popularna. Podczas letnich upałów stanowi prawdziwe wybawienie i pozwala przebywać nam w komfortowym, schłodzonym pomieszczeniu. Przystępne ceny urządzeń i efektowne wzornictwo jednostek wewnętrznych znacząco przyczyniły się do spopularyzowania klimatyzatorów split i multi split.

Najpopularniejszym rozwiązaniem, które często spotykamy w mieszkaniach, domach czy biurach, jest klimatyzator split. Składa się on z naściennej jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, którą zazwyczaj montuje się na elewacji budynku, dachu, balkonie lub bezpośrednio na ziemi. Jednostki są połączone elektrycznym systemem sterowania i miedzianymi rurkami, które umożliwiają transport czynnika chłodniczego. 

Klimatyzatory typu split są bardzo energooszczędne i wydajne. W porównaniu z klimatyzatorami okiennymi, ściennymi i przenośnymi, wyróżniają się niezwykle cichą i ekonomiczną pracą. Są to zazwyczaj urządzenia stacjonarne, które najczęściej znajdziemy w biurach, domach lub mniejszych sklepach. 

Klimatyzator typu split składa się z dwóch głównych części – sprężarki znajdującej się na zewnątrz oraz wewnętrznej jednostki wylotowej powietrza. W przeciwieństwie do systemu, który wymaga szeregu podłączeń, klimatyzatory typu split opierają się na połączeniu za pomocą instalacji jednostki zewnętrznej  z jednostką wewnętrzną, dlatego często określa się je mianem klimatyzatorów bezkanałowych. Jednostki te połączone są dwoma przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym.

Klimatyzator multi split

W sytuacji, gdy chcemy skutecznie schłodzić kilka pomieszczeń w domu lub biurze, pierwszym wyborem jest klimatyzator multi split. Składa się on z co najmniej dwóch, a maksymalnie pięciu jednostek wewnętrznych współpracujących z jednostką zewnętrzną. Warto wiedzieć, że każdą z jednostek wewnętrznych można sterować indywidualnie. Wybór rozwiązania multi split jest zazwyczaj bardziej opłacalny niż kupowanie kilku pojedynczych zestawów splitów do poszczególnych pomieszczeń. 

Klimatyzatory multi split wymagają profesjonalnej instalacji. Ze względu na stosowany czynnik chłodniczy muszą one być montowane przez licencjonowanego instalatora klimatyzacji. Wewnętrzna jednostka wylotowa powietrza powinna być zainstalowana w każdym pomieszczeniu jak najbliżej sufitu. Należy także zastanowić się, gdzie umieścić zewnętrzną sprężarkę. Powinna ona być osłonięta przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i zamontowana na twardej powierzchni, takiej jak płyta betonowa lub przymocowana do ściany za pomocą solidnych wsporników. Duże i wielopiętrowe domy mogą wymagać więcej niż jednej jednostki zewnętrznej.

Klimatyzator split czy multi split? Poznaj różnice 

Klimatyzator multi split to rodzaj klimatyzatora split. Podczas gdy klimatyzator split chłodzi jednocześnie tylko jedno pomieszczenie, klimatyzator multi split umożliwia jednoczesne chłodzenie wielu pomieszczeń. Wynika to z jego budowy: klimatyzator typu split składa się z jednej sprężarki i jednego wylotu powietrza, natomiast klimatyzator multi split ma wiele wylotów powietrza – wszystkie podłączone są do jednej sprężarki. 

Multi split ma jedną sprężarkę zewnętrzną, podłączoną do czterech lub pięciu wewnętrznych wylotów powietrza przewodami chłodniczymi, a nie złożonym systemem kanałów. Poza przewodami czynnika chłodniczego, wyloty powietrza wewnętrznego są połączone z jednostką zewnętrzną za pomocą przewodów odprowadzania skroplin i kabli zasilających. Mimo że każdy wylot powietrza w pomieszczeniu może być sterowany oddzielnie, są one połączone za pomocą tej samej zewnętrznej pompy w celu pochłaniania lub rozpraszania ciepła.

Sprawdź także: Jaka jest różnica pomiędzy urządzeniem Monoblok i Split?

Dla kogo sprawdzi się klimatyzator multi split? 

Klimatyzator typu multi split to idealny wybór, jeśli chcesz klimatyzować więcej niż jedno miejsce w domu i niezależnie kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu. Wiele klimatyzatorów multi split jest również wyposażonych w przydatne wbudowane funkcje, takie jak czujniki ruchu, Wi-Fi i oczyszczacze powietrza lub jonizatory. 

Decydując, który system klimatyzacji będzie dla Ciebie najlepszy, warto wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w którym zamierzasz go zastosować. Dla większej firmy bardziej opłacalny będzie prawdopodobnie klimatyzator multi split, który pozwoli uzyskać kompleksowy system chłodzenia. Podczas gdy małe wnętrze o określonej powierzchni może potrzebować tylko jednej podstawowej jednostki typu split, aby zapewnić odpowiednią temperaturę. 

Jeśli rozważasz instalację klimatyzatora lub planujesz wymianę starszego systemu na  bardziej energooszczędny, zdecydowanie warto rozważyć modele split lub multi split. Są to jedne z najpopularniejszych systemów klimatyzacji, które zapewniają pożądaną temperaturę w dowolnych pomieszczeniach. 

Nadal nie masz pewności, który system klimatyzacji wybrać? Skontaktuj się z nami! 

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie