Pompa ciepła powinna pracować możliwie jak najstabilniej, by użytkownicy mogli cieszyć się długotrwałą eksploatacją i uniknąć potencjalnych usterek czy kłopotów z działaniem. A jednym z takich problemów może być taktowanie pompy ciepła. Co to jest? Jak uchronić się przed taktowaniem pompy? Sprawdź wskazówki od ekspertów Gree!
Taktowanie pompy ciepła – co to jest?
Pompa ciepła to poważna inwestycja – nic więc dziwnego, że użytkownicy oczekują od niej niezawodnego, długotrwałego działania. Urządzenie doskonale sprawdza się w charakterze wydajnego, ekologicznego źródła ciepła na lata, jednak należy pamiętać m.in. o tym, by zapewnić jej możliwie jak najdłuższe cykle pracy.
Dlaczego? Ma to związek z optymalną eksploatacją podzespołów pompy ciepła, takich jak sprężarka czy kompresor. Uruchomienie tej pierwszej owocuje podwyższonym poborem prądu, a sam kompresor pracuje wówczas pod większym obciążeniem. Jeśli zbyt często się on włącza i wyłącza, pompa ciepła narażona jest na szybsze zużycie mechaniczne.
Takie częste, nieregularne, naprzemienne uruchamianie i wyłączanie kompresora nazywamy taktowaniem pompy ciepła.
Ważne: Gdy cykle pracy pompy (kompresora) są stabilniejsze i dłuższe, automatycznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia usterki w przyszłości, zaś cały system będzie charakteryzował się większą żywotnością i niezawodnością. |
Działanie pompy ciepła można porównać do jazdy samochodem. Podróżując autostradą, jednostka napędowa pracuje stabilniej i zużywa mniej paliwa. Z kolei w mieście, stojąc w korkach, narażamy silnik na większe obciążenia, ponieważ naprzemiennie przyspieszamy i hamujemy.
Należy również pamiętać, że pompa ciepła uzyskuje optymalne parametry pracy dopiero po pewnym czasie – dlatego tak ważne jest zapewnienie jej odpowiednio długich cykli działania. W przeciwnym razie urządzenie będzie mniej efektywne i jednocześnie będzie pobierać więcej energii elektrycznej.
Dlaczego dochodzi do taktowania pompy ciepła?
Dlaczego pompy ciepła taktują? Powodów może być kilka – sprawdź najczęstsze z nich:
Pompa ciepła jest zbyt mocna
W przypadku, gdy pompa ciepła jest przewymiarowana względem zapotrzebowania cieplnego budynku, może dochodzić do jej częstszego włączania i wyłączania. Jak to wygląda w praktyce?
Jeśli pompa charakteryzuje się większą mocą, niż jest to potrzebne, zbyt szybko dostarcza do budynku określoną ilość ciepła. W takiej sytuacji urządzenie błyskawicznie osiąga zadany parametr i wyłącza się szybciej, niż jest to zalecane.
Warto wiedzieć, że nowoczesne pompy ciepła, takie jak Gree Versati, wyposażone są w zaawansowane sprężarki inwerterowe, które są w stanie regulować swoją moc poprzez zmianę częstotliwości pracy kompresora. To rozwiązanie zasadniczo pozwala uniknąć taktowania pompy, jednak niestety nie w każdym przypadku. Jeśli pompa ciepła dobrana jest niewłaściwie do zapotrzebowania cieplnego (jest zbyt mocno przewymiarowana), zakres modulacji sprężarek może okazać się niewystarczający.
Dlaczego pompa ciepła taktuje – zbyt mały zład wody w instalacji
Kolejnym powodem taktowania pompy ciepła może być zbyt mała pojemność wodna instalacji centralnego ogrzewania. Podstawową funkcją wody lub innego medium grzewczego jest przenoszenie energii cieplnej (którą tworzy sprężarka) do wnętrza budynku przy pomocy odbiorników instalacji centralnego ogrzewania.
Gdy pojemność instalacji jest niewielka, powoduje to skrócenie cyklu pracy kompresora. Dlaczego? Urządzenie szybko dostarczy odpowiednią ilość ciepła do pomieszczeń w budynku i wyłączy się po (zbyt) krótkim czasie.
Niepoprawne ustawienie sterownika
To małe niedopatrzenie, które niestety również może owocować zbyt częstym uruchamianiem i wyłączaniem się sprężarki. Aby zadbać o optymalne cykle jej pracy, trzeba pamiętać o odpowiednim ustawieniu sterownika pompy ciepła.
Dlaczego dochodzi do taktowania pomp ciepła – nieprawidłowe umiejscowienie czujników temperatury
Jeśli czujniki temperatury będą nieprawidłowo zlokalizowane (np. w zbiorniku ciepłej wody użytkowej), może to prowadzić do zbyt krótkich cykli pracy kompresora. Zbyt wysoko umieszczony czujnik sprawi, że pompa ciepła będzie podgrzewać niewielką ilość wody użytkowej – co w konsekwencji przełoży się na krótszy czas pracy podzespołu.
Jak zabezpieczyć się przed taktowaniem pompy?
Instalatorzy często zastanawiają się, co mogą zrobić, by uniknąć krótkich cykli pracy kompresora i zagwarantować mu optymalne działanie. Jakie są możliwości?
1. Instalacja bufora ciepła
Jeśli pojemność wodna instalacji grzewczej jest niewystarczająca, konieczne będzie wykorzystanie buforu ciepła. Dzięki niemu zwiększy się zład wody instalacji centralnego ogrzewania, co z kolei przełoży się na wydłużenie się cyklu pracy kompresora. Zwiększy to efektywność działania oraz żywotność pompy ciepła.
Wyróżniamy kilka sposobów podłączenia buforu ciepła, przy czym najpopularniejszymi są:
- połączenie szeregowe – sztucznie zwiększa zład wody w instalacji CO. Od króćca zasilającego pompę ciepła odprowadzony jest rurociąg, który łączy się z odbiornikami ciepła. Na instalacji powrotnej zainstalowany jest bufor ciepła podłączany krzyżowo, co pozwala wykorzystać jego pełną objętość.
- połączenie równoległe – w tym przypadku należy zastosować dodatkową pompę obiegową zainstalowaną za buforem ciepła. Pełni ona funkcję zbliżoną do pompy hydraulicznej, ponieważ rozdziela układ na dwie części. Kluczowy jest wybór buforu o odpowiednio dużej pojemności. Przełoży się to na skrócony czas pracy kompresora, także w sytuacji, gdy przepływy po stronie pompy ciepła oraz instalacji CO nie będą jednakowe.
2. Ustawienie odpowiedniej temperatury pracy
Na czas pracy sprężarki wpływają w znacznej mierze ustawienia sterownika pompy ciepła – ich nieodpowiednia nastawa może skutkować krótszym cyklem działania. Sprawdź, jakie są zalecane ustawienia parametrów dostępnych w sterowniku Gree Versati.
Ważne: Parametry △T informują o histerezie pracy dla pompy ciepła. Im niższe ustawienie △T, tym krócej i częściej będzie pracować pompa, aby osiągnąć określony parametr. |
△T-TP – histereza dla sondy temperatury pomieszczenia
- zalecane ustawienie 2-3°C
△T (chłodzenie) – histereza pracy w trybie chłodzenia
- zalecane ustawienie 4-7°C (klimakonwektory) lub 2-4°C (Instalacja płaszczyznowa)
△T (ogrzewanie) – histereza pracy w trybie ogrzewania
- zalecane ustawienie 4-7°C (grzejniki) lub 2-4°C (ogrzewanie płaszczyznowe)
△T (gorąca woda) – histereza pracy w trybie gorącej wody
- zalecane ustawienie 4-8°C
3. Prawidłowe umieszczenie czujników temperatury
Warto pamiętać, że praca pompy ciepła odbywa się głównie na podstawie odczytów z czujników temperatury. Jeśli chodzi o zasobnik ciepłej wody użytkowej, czujnik powinien być zlokalizowany mniej więcej w połowie jego wysokości. Gdy będzie zainstalowany wyżej, pompa ciepła będzie przygotowywać mniej ciepłej wody użytkowej. W efekcie urządzenie będzie pracować krócej i zaliczy więcej cykli pracy, co (jak już wiadomo) może prowadzić do obniżenia jej sprawności w dłuższej perspektywie.