Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Pompa ciepła – czym jest?

Pomysł na pobieranie ciepła z otoczenia nie jest nowy, a urządzenia wykorzystujące takie rozwiązanie istnieją już od dziesięcioleci. Dzięki wielu usprawnieniom współczesne pompy ciepła są efektywne i mogą znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. Przed zakupem warto jednak wiedzieć, co to jest pompa ciepła i jak działa. Odpowiadamy na to pytanie w poniższym tekście!

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje ciepło, znajdujące się w otoczeniu i przekazuje je do instalacji grzewczej budynku. Gree Versati to urządzenia typu powietrze/woda. Oznacza to, że ciepło pobierane jest z powietrza na zewnątrz budynku i przekazywane do wody w instalacji ogrzewania. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że ciepło czerpane z powietrza zewnętrznego jest „darmowe”.

Zasada działania i rodzaje pomp ciepła

Zasada działania pomp opiera się na prostym mechanizmie, a mianowicie obiegu ciepła między obszarami o różnych temperaturach. Jest ono pobierane z zewnętrznego ośrodka, którym może być powietrze, woda lub grunt (tzw. dolne źródło ciepła). Następnie pompa ciepła wykorzystuje się je do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Ogólny schemat pracy urządzenia jest podobny, niezależnie od rodzaju pompy ciepła. Można to prześledzić na przykładzie pompy powietrze-woda. Dzięki wentylatorowi powietrze atmosferyczne jest doprowadzane do parownika pompy, gdzie oddaje energię cieplną. W wyniku dostarczenia energii, czynnik chłodniczy zmienia stan skupienia ciekłego na gazowy. W takiej formie jest transportowany do sprężarki, w której ulega sprężeniu oraz ogrzaniu. W wyniku przemiany międzyfazowej w skraplaczu, czynnik oddaje energię do instalacji grzewczej budynku, proces ten odbywa się przy stałym ciśnieniu. Stamtąd czynnik przepływa na zawór rozprężny, gdzie jego ciśnienie i temperatura są obniżane. W następnym kroku czynnik ponownie trafia na parownik, rozpoczynając kolejny cykl pracy.

Oprócz urządzeń powietrze-woda najczęściej stosuje się także pompy gruntowe, czy hybrydowe, wykorzystujące dodatkowe źródło, jak np. kocioł kondensacyjny. Pompy gruntowe korzystają z energii geotermalnej i mimo dużej efektywności, wymagają poniesienia na początku sporych kosztów, związanych m.in. z wykonaniem odwiertów.

Pompy ciepła split i monoblok

Pompy można również podzielić ze względu na konstrukcję. Dwa najpopularniejsze rodzaje to split i monoblok. W przypadku urządzeń typu split cała instalacja jest podzielona na dwie jednostki. Wewnętrzna, montowana w budynku zawiera skraplacz, natomiast parownik, sprężarka i zawór rozprężny mieszczą się w jednostce zewnętrznej, a więc poza budynkiem.

Urządzenia monoblokowe to pojedyncza, hermetycznie zamknięta jednostka również umieszczana na zewnątrz nieruchomości. Pompa ciepła Versati Monoblok realizuje ogrzewanie niskotemperaturowe, przygotowanie c.w.u oraz posiada możliwość podłączenia klimakonwektorów. Podobne możliwości zapewnia pompa Versati Split. Polecamy też Versati All in One, która jest urządzeniem typu split, ale z dodatkowo wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej.

Wydajność pompy ciepła i oszczędność energii

Pompy ciepła różnią się od siebie nie tylko konstrukcją, ale również zakresem temperatur, w których pracują oraz poborem mocy przy grzaniu czy chłodzeniu.

Ważnym parametrem jest COP (ang. Coefficient of Performance), czyli współczynnik efektywności ogrzewania.

 Jego wartość to stosunek ilości ciepła dostarczanego do ilości energii elektrycznej, którą wykorzystuje urządzenie. Wyższa wartość COP to mniejszy pobór prądu przy tej samej skuteczności grzewczej.

Pompy ciepła powietrze-woda Gree charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością zarówno w zakresie grzania, jak i chłodzenia. Aby dodatkowo zminimalizować zużycie energii elektrycznej, urządzenie Gree można połączyć z instalacją fotowoltaiczną. Równocześnie modele Versati wyróżniają się najwyższą klasą efektywności energetycznej A+++. Najlepszej jakości komponenty, wykorzystane przy produkcji pomp ciepła Gree, również przekładają się na bardzo efektywną i oszczędną pracę. Potwierdzeniem jakości naszego sprzętu jest międzynarodowy certyfikat Eurovent oraz europejski certyfikat Keymark.

Nasze urządzenia posiadają również wiele wbudowanych mechanizmów, służących oszczędzaniu energii. Możesz ograniczyć pobór energii elektrycznej poprzez odpowiednie ustawienie parametrów mocy lub natężenia prądu. Z kolei technologia inwerterowa umożliwia precyzyjniejsze utrzymywanie konkretnej temperatury. Jeżeli zależy Ci na mniejszym poborze prądu, wykorzystaj specjalny tryb oszczędzania energii.

Czy pompa ciepła jest wygodna?

Pytanie może wydawać się odrobinę dziwne, ale zrozumie je każdy, kto kiedykolwiek ogrzewał dom z wykorzystaniem pieca węglowego. Efektywność to tylko jeden z aspektów wpływających na atrakcyjność danego urządzenia. Na szczęście współczesne pompy ciepła zapewniają też duży komfort użytkowania, bez konieczności ciągłej uwagi ze strony domowników. Związane jest to m.in. z nowoczesną automatyką i systemami sterowania.

Inteligentna praca pomp ciepła Gree to wiele użytecznych funkcji, takich jak np. tryb wakacyjny. Dzięki tej opcji podtrzymana zostaje bezpieczna temperatura instalacji oraz pomieszczeń w trakcie nieobecności domowników. Możliwe jest również ustawienie regulatora czasowego tygodniowego, czyli zaplanowanego włączania i wyłączania pompy w okresie 7 dni. Przydatna jest także autodiagnoza błędów i usterek wraz z wyświetlaniem stosownej informacji dla użytkownika.

Istotną częścią wygodnego systemu korzystania z pomp ciepła jest sterowanie. Także i tutaj pompy ciepła Gree oferują wiele możliwości. Najprostszym sposobem jest kontrola poprzez sterownik naścienny. Urządzenie można jednak podłączyć również do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS), czy modułu styku pozwolenia na pracę. W tym ostatnim przypadku pozwala to na włączanie i wyłączanie sprzętu przez styk okienny, czy port karty hotelowej.

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest jednak sterowanie zdalne z wykorzystaniem Wi-Fi. Wystarczy Ci tablet lub smartfon, aby z dowolnego miejsca

nadzorować parametry i pracę urządzenia.

Pompa ciepła a warunki pogodowe

Pompy ciepła działają przez cały rok, dlatego muszą być dostosowane do różnych warunków pogodowych. Nowoczesne urządzenia ułatwiają walkę z niekorzystnymi efektami aury. Grzałka szczytowa, zastosowana m.in. w urządzeniach Gree, wspomaga pracę pompy zimą przy bardzo niskich temperaturach. W sytuacji, gdy dojdzie do oblodzenia jednostki zewnętrznej, warto skorzystać z opcji automatycznego odszraniania w trybie grzania. Możliwa jest również regulacja pogodowa. Inteligentny sterownik pozwala na ustawienie temperatury wody zasilającej instalację

w zależności od temperatury zewnętrznej.

Nowoczesne pompy ciepła to rozwiązanie, które sprawdza się niezależnie od pory roku. Zimą mogą działać nawet do -25 °C (ze wsparciem grzałki), natomiast latem sprawdzą się do chłodzenia pomieszczeń. Wydajne urządzenia marki Gree pozwolą Ci na znaczne oszczędności. Wysoka jakość materiałów wykorzystanych do produkcji, a także specjalna powłoka chroniąca wymienniki ciepła przed korodowaniem i niszczeniem to gwarancja wielu lat udanej eksploatacji. Sprawdź naszą ofertę!

Dowiedz się więcej:

Jak działa pompa ciepła?

Ile prądu pobiera pompa ciepła?

Jak mierzyć efektywność pompy ciepła?

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie