Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Jak wybrać klimatyzator? 7 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

28 kwietnia 2022

Czeka Cię wybór klimatyzatora do domu lub mieszkania w bloku? Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy klimatyzator? Poznaj 7 podstawowych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru klimatyzacji. 

Wybór klimatyzatora – co musisz wiedzieć

Zakup klimatyzatora jest inwestycją i decydując się na nią, musimy dokonać szczegółowego przeglądu oferowanych na rynku urządzeń. Wśród czynników, na które należy zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator są:

 1. Indywidualne potrzeby
 2. Klasa energetyczna
 3. Wydajność klimatyzatora
 4. Możliwość regulacji nawiewu
 5. Dodatkowe funkcje
 6. Natężenie hałasu
 7. Wykwalifikowany instalator i sprawdzona firma

Czy istnieje idealny klimatyzator?

Aby wybrać idealny klimatyzator, w pierwszej kolejności należy określić swoje potrzeby i możliwości lokalowe. Tylko w taki sposób można wybrać klimatyzację doskonale dobraną do swoich potrzeb. Zanim wybierzesz idealny klimatyzator, odpowiedz na trzy podstawowe pytania:

 • Czy klimatyzator będzie montowany w mieszkaniu czy w domu?
 • Jaki rodzaj klimatyzatora chcesz kupić – przenośny (mono) czy stacjonarny (typu split)?
 • Czy klimatyzator będzie odpowiedzialny także za ogrzewanie pomieszczenia?
Klimatyzator ścienny Fary Dark
Klimatyzator ścienny Fairy Dark w pokoju dziennym

Klasa energetyczna klimatyzatora

Wybierając klimatyzator, warto kierować się nie tylko jego efektywnością, ale i energooszczędnością. Energooszczędność klimatyzacji określa się standardową symboliką od A do najlepszej klasy A+++.

Jak wybrać energooszczędny klimatyzator? Poszukując odpowiedniej klimatyzacji do domu lub mieszkania, zwróć uwagę na sprzęt, który będzie zużywać jak najmniej prądu. Aby klimatyzator spełniał także wymóg ekonomicznej pracy, należy go dopasować do metrażu pokoju, w którym będzie zamontowany. Trzeba zwrócić uwagę także na wydajność chłodniczą oraz wydajność grzewczą. Obecnie klimatyzatory zostają wyposażone również w dodatkową funkcję oszczędzania energii, która pozwala na pracę urządzenia ze zmniejszonym poborem energii elektrycznej, co wiąże się z mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi urządzenia. 

Szukasz kompleksowej klimatyzacji, która będzie działać w wielu pomieszczeniach w domu? Poznaj rozwiązanie Multi Free Match. Natomiast jeśli interesuje Cię klimatyzacja do mieszkania w bloku, apartamentu lub jednego pokoju w domu, zwróć uwagę na minimalne zużycie prądu oraz tryb cichej pracy. Zapoznaj się z ofertą klimatyzacji ściennych Gree.

Wydajność klimatyzatora

Efektywność pracy klimatyzatora to informacja o tym, czy urządzenie jest w stanie zarówno wydajnie i energooszczędnie schłodzić pomieszczenie. Główne parametry, które określają efektywność urządzenia klimatyzacyjnego to:

 • COP – współczynnik wydajności grzewczej 
 • EER – współczynnik wydajności chłodniczej

Przykładowo, wskaźnik COP urządzenia klimatyzacyjnego generującego 4kW energii ciepła przy wkładzie 1 kW energii elektrycznej wynosi 4,0. Analogicznie jest ze współczynnikiem wydajności chłodniczej – generując 4 kW energii chłodzenia przy 1 kW, EER wynosi 4,0. 

To, co musisz wiedzieć: im wyższe są wartości wskaźników COP i EER, tym bardziej efektywny energetycznie jest klimatyzator.

Regulator nawiewu klimatyzacji

Kluczową funkcją klimatyzatorów jest zapewnienie komfortu. W tym miejscu warto wyróżnić urządzenia, które zapewniają regulację kierunku i prędkości nawiewu powietrza. Regulator nawiewu pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu. Wybierając klimatyzator ścienny, sprawdź jego możliwości regulacji nawiewu. 

Klimatyzator ścienny Gree Lomo Luxury Plus w mieszkaniu

Dodatkowe funkcje klimatyzatorów

Najnowsze klimatyzatory są wyposażone w dodatkowe funkcje, które jeszcze bardziej dbają o komfort użytkowników. Obecnie klimatyzatory nie tylko chłodzą i grzeją, mogą również kontrolować czystość powietrza i poziom wilgoci w pomieszczeniu. Jakie funkcje warto wziąć pod uwagę, wybierając klimatyzację? Do dodatkowych funkcji klimatyzacji wliczają się:

 • Jonizacja powietrza,
 • Wykrywanie obecności ludzi,
 • Automatyczne oczyszczanie ,
 • Autoosuszanie,
 • Funkcja szybkiego osiągania zadanej temperatury – tryb turbo
 • Autodiagnoza błędów,
 • Inteligentne odszranianie
 • Tryb cichej pracy urządzenia.

Jak głośny jest klimatyzator?

Decydując się na klimatyzację nie można zapomnieć o poziomie hałasu urządzenia. Na co zwrócić uwagę, aby kupić cichy klimatyzator? Poziom hałasu zależy od rodzaju klimatyzatora: klimatyzator stacjonarny czy mobilny. 

 • Dla klimatyzatorów ściennych typu split komfortowe parametry poziomu hałasu w pomieszczeniu wynoszą od 20 do 45 dB(A).
 • Klimatyzacja przenośna charakteryzuje się głośniejszą pracą urządzenia. Decydując się na ten rodzaj klimatyzacji, należy wybrać sprzęt, który nie przekracza 53 dB(A).
Klimatyzator ścienny G-Tech Rose Gold w salonie

Montaż klimatyzacji

Zastanawiasz się, czy można samodzielnie zainstalować klimatyzator? Zgodnie z prawem, montaż klimatyzacji może wykonywać tylko podmiot posiadający odpowiednie uprawnienia, czyli osoba, która przeszła specjalne kursy i uzyskała oficjalne certyfikaty. 

Odpowiednie dopasowanie klimatyzacji do domu lub mieszkania w bloku nie jest łatwym zadaniem, a najważniejszą kwestią podczas wyboru klimatyzatora jest równocześnie wybór wykwalifikowanego Instalatora.

Tylko w przypadku instalacji przeprowadzonej przez Autoryzowanego Instalatora można mieć pewność, że urządzenie zostanie prawidłowo zamontowane, otrzymuje się również pełną gwarancję i wsparcie producenta. Co ważne, należy pamiętać, że jedną z zasad utrzymania gwarancji jest wykonywanie okresowych przeglądów przez Autoryzowanego Instalatora (nie rzadziej niż co 6 miesięcy).

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie