Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Moje ciepło – nowy program dofinansowań do pomp ciepła

10 czerwca 2022

Rynek pomp ciepła w Polsce od dłuższego czasu ma się świetnie. Zainteresowanie urządzeniami jest wysokie nie tylko ze względu na energooszczędność i ekologię, ale również możliwość otrzymania dofinansowania na pompę ciepła. Poza programami lokalnymi i znanym już wcześniej „Czystym powietrzem”, z końcem kwietnia 2022 r. ruszyło „Moje ciepło”.

Kto i ile może zyskać?

„Moje ciepło” to program przewidujący dofinansowania do pomp ciepła w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Obejmuje on zarówno zakup, jak i montaż pompy ciepła oraz dodatkowych elementów, takich jak zasobnik cwu czy bufor.

W przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda, jakimi są Gree Versati, maksymalna część inwestycji finansowana przez NFOŚiGW to 30 %. Z kartą dużej rodziny możemy otrzymać już do 45%. Kwota dofinansowania w obu przypadkach nie może jednak przekroczyć 7 000 zł. Beneficjentami mogą być tylko osoby fizyczne, będące właścicielami nowo budowanych domów jednorodzinnych. Do takich zaliczamy budynki, na które w dniu ubiegania się o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku pozwolenia na użytkowanie. Program zostawia również „furtkę” dla budynków, dla których złożono wspomniane dokumenty nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Gree Versatii III w domu jednorodzinnym

MOJE CIEPŁO – jakie wymagania trzeba spełnić?

Głównymi technicznymi wymogami uzyskania dofinansowania jest brak w budynku dodatkowego źródła ciepła na paliwa stałe. Roczny wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na cele ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej nie może przekraczać 63kWh (na metr kwadratowy, powierzchni domu w ciągu roku). Jest to wartość graniczna dla wniosków składanych w 2022 r. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych latach wskaźnik ten nie może przekroczyć 55kWh. Dla budynków, które w projekcie miały wyliczony wskaźnik EP dla innego źródła ciepła, które nie spełnia jednak wymogów, konieczne jest wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Jego koszt można uwzględnić w kosztach kwalifikowanych inwestycji.

Co istotne, „Moje ciepło” obejmuje również pompy ciepła typu „powietrze-powietrze”, czyli klasyczne klimatyzatory. Warunkiem jest jednak działanie w „systemie centralnym” dla ogrzewania domu, co przypisać można urządzeniom kanałowym  lub systemom multi-split, również dostępnym w ofercie Gree.

Nabór wniosków trwa od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania środków. Wniosek złożyć można na https://gwd.nfosigw.gov.pl/.

Więcej na temat programu przeczytać można na https://mojecieplo.gov.pl/.

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie