Klimatyzator przenośny to rozwiązanie, które w wielu sytuacjach okazuje się bardzo praktyczne. Montaż klimatyzatora przenośnego nie jest skomplikowany, najważniejszą kwestią jest odprowadzanie ciepłego powietrza z urządzenia. Warto więc wiedzieć (jeśli planujesz zakupić klimatyzator przenośny) jak zamontować rurę.
Czym jest klimatyzator przenośny?
Klimatyzatory przenośne pozwalają obniżyć temperaturę, odprowadzając ciepłe powietrze na zewnątrz pomieszczenia. To pomysł szczególnie chętnie stosowany przez osoby, które nie posiadają w swojej nieruchomości klimatyzacji stacjonarnej. Najczęściej stosowane są dwa typy urządzeń: monoblok i split. W tym pierwszym wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie, poza pomieszczenie wystawia się jedynie rurę wyrzutową. Model split wymaga umieszczenia na zewnątrz (z reguły na balkonie lub tarasie) także skraplacza. Wadą takich klimatyzatorów przenośnych jest hałas, co w sytuacji, gdy mieszkamy w bloku, może okazać się uciążliwe dla domowników i sąsiadów.
Jak zamontować klimatyzator przenośny?
Nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi ani fachowców, żeby podłączyć klimatyzator przenośny. Instalacja jest prosta i można ją przeprowadzić we własnym zakresie. Urządzenie wystarczy postawić w konkretnym pomieszczeniu i podłączyć do źródła zasilania. Montaż klimatyzacji przenośnej to zaledwie chwila nieco bardziej wymagająca jest instalacja rury wyrzutowej, która umożliwi odprowadzanie ciepła. Zasadniczo nie można tak po prostu otworzyć okna i wystawić rury, ponieważ do środka będzie wpadało ciepłe powietrze, co zniweluje efekt chłodzenia. Jest na to jednak kilka sposobów. Jak się do tego zabrać?
Uszczelka okienna i balkonowa
Uszczelka to rodzaj osłony wykonanej najczęściej z tworzywa sztucznego odpornej na działanie wilgoci, czy promieniowania uv, którą zakłada się na ramę okienną. Zapobiega to wpadaniu do środka gorącego powietrza, a równocześnie pozwala na odprowadzanie go z urządzenia. Sam montaż uszczelki jest prosty – większość z nich ma specjalne rzepy, które przyczepia się do ramy okiennej, a pośrodku zamek błyskawiczny, który rozsuwa się tylko na taką szerokość, żeby włożyć do środka rurę. Okno uchyla się częściowo, zakładając rzepy po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Całość gwarantuje izolację i chroni równocześnie nieruchomość przed dostawaniem się do niej nieproszonych gości, czyli różnego rodzaju insektów.
Na bardzo podobnej zasadzie działa uszczelka balkonowa. Montuje się ją jednak w otworze drzwi balkonowych również poprzez przymocowanie do ramy rzepami.
Rama okienna
Innym sposobem na wystawienie rury jest montaż ramy okiennej. W tym przypadku okno otwiera się na całą długość, natomiast samą ramę montuje się w ościeżnicę, mocując specjalnymi klipsami. W zależności od modelu do produkcji ramy wykorzystuje się tworzywa sztuczne lub poliwęglany. Z reguły w dolnej części rama posiada specjalny otwór o szerokość umożliwiającej dokładne wpasowanie rury wylotowej. Dodatkowe uszczelki mogą chronić wnętrze przed nadmiarem wody lub zmniejszać przepływ do środka ciepłego powietrza. Popularnym rodzajem jest tutaj rama okienna termoblock.
Istnieją też specjalne ramy przeznaczone do instalacji na okna dachowe. Tutaj instalacja jest trochę inna. Przed oknem właściwym montuje się ramę z poliwęglanu, do czego przydają się profile aluminiowe zaopatrzone w śruby rozporowe. Dzięki temu całość trzyma się ścian po bokach. Także i tutaj jest otwór, w którym umieszcza się specjalny adapter, poprzez który można włożyć rękę i uchylić okno. Następnie wkręcamy w niego rurę wyrzutową z klimatyzatora. Dodatkowo po bokach ramę izoluje się uszczelkami.
Otwór w ścianie
Wywiercony otwór w ścianie zewnętrznej to niestety najbardziej inwazyjna metoda ingeruje bowiem w strukturę budynku. Przy prawidłowym wykonaniu nie musi się to jednak wiązać z żadnymi poważnymi konsekwencjami. Często korzysta się tu z zestawów instalacyjnych zawierających m.in. maskownicę wewnętrzną i klapę zewnętrzną otworu oraz kanał instalowany pomiędzy nimi.
Na początku warto odrysować na ścianie kształt rury (kanału). Dzięki temu będzie można wywiercić otwór o precyzyjnej średnicy. Najprościej użyć do tego wiertarki. Po wykuciu otworu wylotowego dopasowujemy (przycinamy) umieszczoną w nim rurę i montujemy wewnętrzną maskownicę. Wkładamy rurę do środka, a następnie na zewnątrz budynku uszczelniamy wszystko pianką montażową. Ostatnim etapem jest założenie zewnętrznej klapy zwrotnej. Od strony pomieszczenia wystarczy już tylko wkręcić rurę wyrzutową i podłączyć ją do klimatyzatora.
Zalety i wady poszczególnych rozwiązań
Jeśli szukasz przyjemnego chłodu i zależy Ci na mobilności, to klimatyzator przenośny okazuje się dobrym rozwiązaniem. Musi być w nim jednak zamontowana rura, a wszystkie powyższe metody mają zarówno swoje zalety, jak i wady.
Uszczelki okienne, czy instalowane na drzwi balkonowe to przede wszystkim szybki montaż oraz demontaż, a także niewielkie koszty zakupu. Można je łatwo przenosić pomiędzy pomieszczeniami razem z klimatyzatorem. Nie jest to jednak zbyt estetycznie wyglądająca opcja, a dodatkowo, nawet jeśli tworzywo jest dość szczelne, to gorące powietrze zawsze (choćby w niewielkiej ilości) dostanie się do środka. Zmniejsza to więc wydajność klimatyzatora.
Lepszą izolację zapewnia rama okienna. Jej montaż także nie jest trudny, choć ciągłe jej przenoszenie może się okazać uciążliwe. Jest też droższa niż uszczelki. Otwór, przy prawidłowym wykonaniu również zagwarantuje maksymalną efektywność urządzenia. Po sezonie trzeba będzie jednak zadbać o jego dodatkowe zabezpieczenie, żeby do środka nie przedostawało się chłodne powietrze. Ponadto wykonanie otworu w jednym pomieszczeniu sprawia, że tylko tam da się stosować klimatyzator. Ograniczamy w ten sposób jego mobilność.
W niektórych modelach alternatywą jest wystawienie klimatyzatora na zewnątrz (np. balkon) i tłoczenie przez rurę do wnętrza powietrza o odpowiedniej temperaturze. Warto jednak pamiętać, że aby zmaksymalizować wydajność sprzętu, dobrze postawić na klimatyzator wysokiej klasy taki jak urządzenia marki Gree. Sprawdź naszą ofertę!