Przyjemna chłodna bryza w gorące letnie dni… niestety czasem klimatyzator niesie też ze sobą niemiłe niespodzianki. Jedną z najczęstszych jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza klimatyzacji. Skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Skąd bierze się przykry zapach w klimatyzatorze?
Przyczyny nieprzyjemnych zapachów mogą być różne, a samo powietrze niesie ze sobą niewidoczne zanieczyszczenia, które z czasem się kumulują. Najczęstsze powody takiego stanu rzeczy to:
Filtry powietrza – dawno niewymieniane lub nieczyszczone filtry powietrza to jeden z podstawowych problemów. Gromadzi się na nich kurz, brud oraz alergeny. Chociaż ich zadaniem jest zbieranie zanieczyszczeń, to po jakimś czasie nadmiar takich cząstek może zakłócać prawidłowy przepływ czystego powietrza oraz wydostawania się wilgoci. Następstwem jest rozwój różnego rodzaju drobnoustrojów, jak również przykry zapach.
Pleśń i grzyby – jeżeli we wnętrzu klimatyzatora zacznie się zbierać zbyt dużo wilgoci, to skutkiem może być pojawienie się pleśni lub grzybów. Będzie o tym świadczyć nieprzyjemny zapach, ale to nie jedyne przykre efekty. Pleśń negatywnie wpływa na zdrowie, jest silnym alergenem, powoduje problemy z oddychaniem, ma też właściwości rakotwórcze.
Niewłaściwe odprowadzenie skroplin
Do odprowadzania nadmiaru wilgoci służy rura spustowa. Zatkanie systemu odwadniającego (drenażu) może spowodować nieprawidłową pracę klimatyzacji. Może to prowadzić to nie tylko do powstawania przykrych zapachów stęchłej wody, ale również wycieku kondensatu.
Jak wyeliminować brzydki zapach z klimatyzatora?
Zanieczyszczony klimatyzator nie musi od razu oznaczać konieczności wzywania fachowców wykonujących serwisowanie klimatyzacji. Większość problemów da się wyeliminować w dość prosty sposób i we własnym zakresie. Przede wszystkim przygotowanie powinno obejmować odłączenie urządzenia od zasilania. Warto też zapoznać się wcześniej z instrukcją obsługi po to, żeby się nie narażać na jakieś przykre konsekwencje ani też nie spowodować uszkodzenia sprzętu przez niewłaściwe postępowanie. Jakie są więc najprostsze, a równocześnie efektywne metody pozbycia się niepożądanych woni?
Czyszczenie filtrów
Jakość powietrza w pomieszczeniach, czyli IAQ (Indoor Air Quality) to w dużej mierze kwestia filtrów. Dlatego ich regularne czyszczenie jest bardzo istotne. Dzięki temu nie będzie się na nich gromadził brud sprzyjający rozwojowi drobnoustrojów oraz przykrych zapachów.
Czyszczenie lub wymiana filtrów powinna być przeprowadzana przynajmniej raz na trzy miesiące (albo po około 500 godzinach pracy) jednak w pierwszej kolejności dobrze jest zapoznać się ze wskazówkami ze strony producenta, który może np. zalecać częstsze przeprowadzanie takiego zabiegu. Dużo zależy też od konkretnego pomieszczenia – jeśli jest w nim więcej kurzu, sierści zwierzęcej, czy innych niepożądanych czynników czyszczenie musi być przeprowadzane częściej.
Po wyłączeniu sprzętu otwórz przedni panel klimatyzatora i wyjmij, a następnie wyczyść filtr. Można zastosować specjalny środek czyszczący do filtrów (raczej nie stosuje się zwykłych detergentów) albo zrobić to tylko z pomocą letniej wody np. pod prysznicem lub kranem. Następnie trzeba go jeszcze dokładnie osuszyć przed ponownym umieszczeniem wewnątrz urządzenia (najlepiej w zacienionym miejscu, żeby nie narażać na uszkodzenia spowodowane przez promienie słoneczne). Przy okazji, podczas ponownego montażu warto pozbyć się brudu z panelu, czyli przedniej części klimatyzatora. Wystarczy zrobić to suchą szmatką ewentualnie z odrobiną wody, jednak nie wolno pryskać bezpośrednio do urządzenia, bo grozi to zwarciem albo porażeniem prądem.
Czyszczenie tacki na skropliny
Trzeba również oczyścić tackę zbierającą skropliny, która jest umieszczona w pobliżu parownika. Po jakimś czasie bowiem gromadzi się na niej szlam, który jest odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach z klimatyzacji. Budowa klimatyzatora sprawia, że taca na skropliny jest schowana pod obudową i nie ma do niej dostępu, więc niezbędna będzie tutaj pomoc instalatora.
Serwisowanie klimatyzacji
System klimatyzacji składa się z wielu mniejszych części i nie każdą z nich da się łatwo skontrolować. Jak usunąć nieprzyjemny zapach, jeśli czyszczenie filtra lub tacki nie przyniosło rezultatu? Możliwe, że wtedy będzie konieczny przegląd klimatyzacji przez specjalistów.
Zresztą regularny serwis to sposób na trzymanie ręki na pulsie. Optymalnie jest przeprowadzać go dwa razy do roku, a jest to istotne szczególnie przed sezonem. Doświadczony serwisant wykona kompleksowe czyszczenie, sprawdzając poszczególne podzespoły i używając przystosowanych do tego celu narzędzi. Dodatkowo zajmie się także dezynfekcją oraz odgrzybianiem. Dzięki temu klimatyzacja będzie zdrowa i w pełni bezpieczna do użytku. Nie jest to więc usługa, na której warto oszczędzać.
Co daje regularne czyszczenie i konserwacja?
Regularne czyszczenie oraz konserwacja systemu klimatyzacji to nie tylko kwestia niemiłych zapachów. Inne poważne konsekwencje to m.in.:
- ryzyko uszkodzenia i przedwczesnego wyeksploatowania się urządzenia,
- większe ryzyko chorób, infekcji i alergii oraz innych problemów zdrowotnych, a także pojawienia się szkodników jak roztocza, czy karaluchy,
- mniejsza wydajność systemu, a w następstwie wyższe rachunki za energię elektryczną.
Tak więc systematyczna kontrola, czy nawet serwisowanie to nie fanaberia, a raczej konieczność. Dzięki temu nasz klimatyzator będzie działał poprawnie i z korzyścią dla użytkowników. Przy czym warto mieć na uwadze, że wiele urządzeń posiada też nowoczesne rozwiązania ułatwiające walkę z zarazkami. W modelach firmy Gree takie zadanie spełniają funkcje samooczyszczania, autoosuszania jednostki wewnętrznej, czy jonizator powietrza eliminujący drobnoustroje. Skorzystaj z naszej oferty!