Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Jaką klimatyzację wybrać do domu 100-150 m2?

Gree
Gree

Klimatyzacja do domu to coraz częściej standard. Jednak nie istnieje uniwersalny system, który z równym powodzeniem sprawdzi się zarówno w niewielkim domku, jak i dużej nieruchomości. Jaką klimatyzację wybrać więc do średniej wielkości domu o powierzchni 100-150 m²?

Jak wybrać klimatyzację do domu o zadanej powierzchni?

To jaka klimatyzacja do domu 150 m², czy 100 m² będzie odpowiednia, zależy od kilku parametrów. Przede wszystkim urządzenie ma być optymalne, a więc zapewniać chłodzenie lub ogrzewanie na właściwym poziomie bez nadmiernego poboru energii elektrycznej. Pierwszym istotnym parametrem jest tutaj moc klimatyzatora (mierzona w kW). Klimatyzacja do domu 100 m² powinna mieć ok. 7-8 kW mocy. Z kolei dla nieruchomości o powierzchni 150 m² wymagana moc to około 10-12 kW. Przy ocenie można się też posłużyć szacunkiem, zgodnie z którym na każde 10 m² powierzchni niezbędne jest około 1 kW mocy chłodniczej.

Shiny klimatyzator przenośny Gree

Znaczenie ma też klasa energetyczna urządzenia. Od tego zależy, czy sprzęt jest energooszczędny. Obecnie stosuje się parametr klasy sezonowej efektywności grzewczej. Określa ona miarę rzeczywistej efektywności energetycznej w okresie jednego roku. Warto zainwestować w klimatyzatory, dla których wartość tego parametru oznaczona jest literą A z co najmniej dwoma plusami. Taki poziom energooszczędności oferują m.in. klimatyzatory marki Gree. Wyższa klasa energetyczna to większa oszczędność na energii elektrycznej przy takiej samej wydajności.

Przed zakupem dobrze sprawdzić, czy urządzenie posiada jakieś dodatkowe, przydatne funkcje. W średniej wielkości domu przydatne okaże się też ogrzewanie, wentylacja, nawilżanie, osuszanie, czy jonizacja powietrza. Zwróć również uwagę na możliwości kontroli pracy urządzenia jak np. zdalne sterowanie z wykorzystaniem pilota lub aplikacji mobilnej.

Instalacja i eksploatacja urządzenia

Decydując się na konkretny klimatyzator, należy rozważyć zarówno koszty zakupu i instalacji urządzenia, jak i jego późniejszej eksploatacji. W dłuższej perspektywie czasu często zakup taniego sprzętu wcale nie jest opłacalny. Istotna jest także niezawodność urządzenia. Klimatyzatory Gree charakteryzują się wysoką bezawaryjnością oraz bardzo dobrymi parametrami energooszczędności.

Jaki rodzaj klimatyzatora do średniej wielkości domu?

Zastanów się również, czy klimatyzacja jest niezbędna w każdym pomieszczeniu. Do pojedynczych pomieszczeń wystarczające mogą się okazać urządzenia ścienne lub konsole. Jeśli jednak zależy Ci na chłodzeniu w całej nieruchomości jednym klimatyzatorem, lepszym rozwiązaniem będzie klimatyzacja kanałowa, w której nawiew odbywa się poprzez system kanałów. Zdecydowanie tańszy i prostszy jest jej montaż w nowym budynku, w stanie surowym. Najlepiej zaplanować taki system kanałowy już na etapie projektu. W już istniejącej nieruchomości modernizacja niezbędna dla zainstalowania tzw. kanałówki może się okazać kosztowna.

Alternatywą są wspomniane wcześniej klimatyzatory ścienne typu split lub multisplit. Split składa się z dwóch podstawowych elementów. Jednostka zewnętrzna montowana na zewnątrz budynku jest wyposażona m.in w sprężarkę, zawór rozprężny i wymienik ciepła. Jednostka wewnętrzna z własnym wymiennikiem mieści się już w konkretnym pomieszczeniu. Montaż klimatyzacji w całym domu oznacza, że do każdej jednostki wewnętrznej należy podłączyć osobną jednostkę zewnętrzną. Żeby ominąć to niezbyt komfortowe rozwiązanie, warto zdecydować się na klimatyzację typu multisplit. W tym przypadku kilka urządzeń w środku budynku można podłączyć do pojedynczej jednostki zewnętrznej.

Innym rodzajem jest klimatyzacja kasetonowa instalowana w suficie podwieszanym oraz tzw. monoblok gdzie zewnętrzna i wewnętrzna część znajduje się w jednym urządzeniu. Są to klimatyzatory przenośne. Nie wymaga ona w zasadzie montażu, ale najczęściej jest mniej skuteczna, niż split, czy multisplit.

Nowoczesne urządzenie klimatyzacyjne do domu

Montaż klimatyzacji kanałowej, a także split, czy multisplit należy zlecić specjaliście. Same urządzenia są droższe niż klimatyzatory przenośne. Jednak instalacja sprzętu przenośnego w każdym pomieszczeniu niekoniecznie będzie kosztować mniej, nie będzie także równie wydajna. Przykładowo dla klimatyzacji kanałowej do domu 100 m² koszt za urządzenie może wynieść do kilku tys. zł oraz około 5 tys. za montaż.

Inwestując w wysokiej jakości sprzęt taki, jak klimatyzatory Gree oszczędzasz na eksploatacji oraz ewentualnych naprawach usterek. Skorzystaj z naszej oferty!

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie