Coraz więcej osób przekonuje się do pompy ciepła, jako sposobu na ogrzewanie nieruchomości. Największe wątpliwości budzi jednak jej skuteczność przy niskich temperaturach. Czy pompa ciepła ogrzeje nawet stary dom z grzejnikami? Wyjaśniamy!
Pompa ciepła w niskich temperaturach
Podstawowa zasada działania pompy ciepła opiera się na mechanizmie przeniesienia ciepła z otoczenia do budynku. Zewnętrznym tzw. dolnym źródłem ciepła może być grunt, woda lub powietrze. System grzewczy nieruchomości, czyli górne źródło ciepła, może służyć do zapewnienia właściwej temperatury w pomieszczeniach, czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wewnątrz za przekazywanie ciepła odpowiedzialna jest specjalna instalacja i krążące w niej medium, którym najczęściej jest woda..
Przy wysokich, czy nawet umiarkowanych temperaturach zewnętrznych wykorzystywanie pompy ciepła wydaje się ekonomicznie i technicznie jak najbardziej uzasadnione. A jak działa pompa ciepła zimą, kiedy temperatury niejednokrotnie spadają znacznie poniżej 0 °C?
Warto pamiętać, że pompa powietrze-woda może pracować często nawet przy temperaturach dochodzących do -25 °C. Jednak znaczący pobór prądu niejednokrotnie powoduje, że nie jest to opłacalne. Czy w takiej sytuacji można poprawić wydajność pracy i zmniejszyć zużycie energii elektrycznej?
Punkt biwalentny i grzałka elektryczna
Ważnym parametrem pomocnym przy ustalaniu mocy urządzenia jest punkt biwalentny. Określa on temperaturę zewnętrzną, przy której następuje włączenie grzałki elektrycznej, zainstalowanej w pompie. Jej zadaniem jest wspomaganie ogrzewania budynku. Przy warunkach klimatycznych panujących w Polsce często ustawia się ten punkt jako wartość ok. -10 °C. Zależy to jednak także od konkretnego producenta i modelu, a także strefy klimatycznej..
Pompy powietrze-woda marki Gree stosują grzałki szczytowe, które wspierają funkcjonowanie urządzenia w niskich temperaturach. Dzięki temu urządzenie jest w stanie skutecznie dostarczać ciepło do ogrzewania budynku aż do aż -25 °C.
Nawet mroźne powietrze zawiera w sobie ciepło, które pompa może wykorzystać do ogrzania domu. Jednak konieczność wspomagania się grzałkami zwiększa zużycie prądu. Nie powinny być to jednak bardzo wysokie koszty, gdyż w prawidłowo dobranej pompie ciepła grzałki szczytowe pracują stosunkowo rzadko. Inną kwestią, która jest często podnoszona jest pytanie: jak działa to w innych przypadkach? Czy pompa ciepła ogrzeje dom z grzejnikami? Zarówno pompy typu split, jak i monoblok mogą współpracować z grzejnikami. Kwestią dyskusyjną jest jednak efektywność energetyczna takiego systemu. Dla pompy o niższej wydajności i grzejników starego typu cała instalacja może się okazać nie wystarczająco efektywna, aby zagwarantować odpowiedni komfort cieplny. Energooszczędność pracy układu spada bowiem ze wzrostem temperatury wody grzewczej. Sprawdzą się dlatego niskotemperaturowe grzejniki o znacznie mniejszej temperaturze medium.
Czy pompa ciepła może zamarznąć?
Wszystkie typy pomp ciepła działają na podobnej zasadzie, ale różnią się konstrukcją i poszczególnymi elementami. Wszystkie typy urządzeń wykorzystują jednostkę zewnętrzną, która w naturalnym cyklu pracy zaszrania się.ć. Dlaczego pompa ciepła zamarza?
W zewnętrznej jednostce krąży czynnik chłodniczy, który pobiera ciepło od otaczającego ją powietrza. Wówczas ulega ono gwałtownemu ochłodzeniu, a znajdująca się w nim wilgoć może zamarznąć i osadzić się w postaci lodu na wymienniku pompy. Główną przyczynę stanowi tu nie tyle niska temperatura, ile właśnie duża wilgotność. Jak można temu zapobiegać?
Nowoczesne pompy ciepła np. Versati Split marki Gree posiadają inteligentne funkcje automatycznego odszraniania. Jeżeli taka sytuacja wystąpi, sprzęt odwraca czasowo obieg, a ciepło z budynku jest doprowadzane na zewnątrz, aby rozmrozić urządzenie.
Jak przeciwdziałać zniszczeniu pompy przez mróz?
Zamarznąć może również woda, znajdująca się w monobloku. Ryzyko jest tym większe, że może wówczas dojść do rozerwania wymiennika, a zniszczenia mogą być nieodwracalne. Automatyczne odszranianie spełni swoje zadanie, ale co w przypadku, gdy zabraknie energii elektrycznej i pompa nie będzie zasilana?
Aby zabezpieczyć urządzenie przed zamarznięciem wody można wykorzystać dodatkowe zabezpieczenia. Przydatne okazują się tu specjalne zawory spustowe. Agregat można też (zamiast wodą) wypełnić odpornym na niższe temperatury roztworem glikolu. Dodatkowo warto zastosować w zewnętrznej instalacji specjalne rury preizolowane.
Odrobinę droższym rozwiązaniem, które jednak da Ci większą pewność, że urządzenie nie ulegnie uszkodzeniu, jest zakup i montaż akumulatorów typu UPS lub agregatu prądotwórczego. Podtrzymają one pracę przynajmniej pompki obiegowej także w sytuacji, gdy na jakiś czas nastąpi przerwa w zasilaniu prądem z elektrowni.
Innym zagrożeniem dla jednostki zewnętrznej jest padający śnieg. Dlatego lepiej nie montować jej tuż pod dachem, co skutkować może zasypaniem urządzenia śniegiem. Czy zadaszać pompę ciepła? Niewielki daszek to dobra opcja. W ten sposób ochronisz pompę przed zaleganiem śniegu na jej obudowie.
Przydatne rozwiązania na mroźne dni
Jeżeli zależy nam na korzystaniu z odnawialnego źródła ciepła, przy użyciu pompy ciepła, nie da się uniknąć powyższych sytuacji. Nawet w trakcie łagodnej zimy może się przytrafić kilka mroźnych dni o temperaturze poniżej punktu biwalencji. Urządzenie bardziej odporne na mróz będzie też odpowiednio droższe. Jednak mechanizmy zabezpieczające mogą uchronić pompę ciepła przed nieodwracalnymi uszkodzeniami oraz umożliwić jej pracę.
W chłodniejsze dni urządzenie pracuje właściwie w trybie ciągłym. Nie wpływa to jednak negatywnie na jego sprawność i poziom zużycia. Mimo to wielu użytkowników zastanawia się, czy wyłączać pompę ciepła na noc. Nie jest to zalecane, szczególnie w okresie zimowym. Może bowiem doprowadzić do znacznego spadku temperatury w pomieszczeniach. Po ponownym włączeniu pompa będzie musiała intensywniej pracować, żeby wyrównać straty ciepła. W takim razie czy można wyłączyć pompę ciepła latem? Owszem, choć warto pamiętać, że poza sezonem grzewczym urządzenie wyłącza się automatycznie, jeśli osiągnięta zostanie zadana temperatura i nie ma zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Lepszym pomysłem jest dostosowanie parametrów termostatu. Nie należy natomiast odłączać pompy od prądu, bo może to doprowadzić do zresetowania zaprogramowanych ustawień i trudności przy kolejnym uruchomieniu.
Pompa ciepła na każdą porę roku – jaką wybrać?
Jak widać, istnieje wiele metod na radzenie sobie z niekorzystnymi warunkami. Inteligentne pompy ciepła powietrze-woda marki Gree zapewnią wszystkie wymagane do efektywnej i niezawodnej pracy funkcje, technologie i zabezpieczenia. Sprawdź naszą ofertę.