Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Gree
Gree

Klimatyzacja w prywatnych nieruchomościach nie jest już obecnie postrzegana, jako luksusowy zbytek, czy fanaberia. Czy jednak jej zakup faktycznie się opłaca i ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Wybór klimatyzacji

Rynek oferuje różnego rodzaju konstrukcje, jeśli chodzi o klimatyzację. W warunkach domowych sprawdzają się dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to tzw. klimatyzatory przenośne, w których wszystkie komponenty znajdują się w jednej obudowie. Podstawową trudnością jest odprowadzanie ciepła. Wymaga ono wystawienia za okno lub drzwi specjalnej rury. Jest to często tańsza, ale niezbyt praktyczna klimatyzacja do domu. Cena takiego sprzętu zaczyna się od około 1200 zł, a bardziej zaawansowane modele mogą kosztować nawet 3 tys. zł.

Bardziej praktyczne i wydajne są klimatyzatory stacjonarne typu split, a dokładniej modele ścienne. Składają się one z dwóch elementów – jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Wewnętrzną, przez którą powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczenia. Zewnętrzną natomiast montuje się poza budynkiem, na balkonie lub elewacji. Zawiera ona m.in. sprężarkę oraz inne elementy chłodnicze.. Klimatyzatory ścienne są nie tylko wygodniejsze w użytkowaniu, ale również mniej hałaśliwe. Jeśli jednak zależy Ci na chłodzeniu większej liczby pomieszczeń, warto wybrać sprzęt typu multisplit. W tym wypadku jednostek wewnętrznych współpracujących z jedną jednostką zewnętrzną jest więcej i można je umieścić w poszczególnych pokojach. Przedział cenowy dla takich urządzeń jest dość szeroki i może się wahać od ok. 2 do nawet kilkunastu tysięcy. Od czego zależą te kwoty?

Klimatyzator ścienny Gree Soyal

Parametry i funkcje klimatyzatora

Podstawowym parametrem, od którego może być uzależniona cena klimatyzatora, jest jego moc chłodnicza. Druga kwestia to efektywność energetyczna. Korzystniejsze (i zasadniczo droższe) są urządzenia, które chłodzą wydajniej przy mniejszym poborze prądu. Wiele klimatyzatorów posiada również funkcję grzania, a wydajność określa w tym przypadku współczynnik COP (stosunek wartości przekazanego do pomieszczenia ciepła do ilości wykorzystanej energii elektrycznej). Pokrewnym współczynnikiem jest klasa sezonowej efektywności grzewczej. Urządzenia marki Gree wyróżniają się wysoką klasą energetyczną, nawet A+++, są więc korzystniejsze w eksploatacji (zarówno dla chłodzenia, jak i grzania).

Nowoczesne klimatyzatory to również szeroki zakres przydatnych funkcji. Inteligentne rozwiązania zapewniają duże możliwości sterowania, skuteczną pracę, pozwalającą utrzymać zadaną temperaturę przy mniejszym zużyciu energii oraz – co oczywiste –  autodiagnozę błędów czy automatyczne odszranianie w okresie zimowym. Często więc kupno najtańszego klimatyzatora w dłuższej perspektywie czasu nie jest opłacalne, ponieważ tracisz na kosztach jego użytkowania. Dla przykładu algorytmy sztucznej inteligencji w modelu Clivia marki Gree gwarantują aż do 10% oszczędności energii w skali roku.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji ściennej?

Oprócz ceny urządzenia na ogólne koszty składa się też montaż. Wlicza się w niego czas pracy oraz ewentualnych materiałów. Przy instalacji znaczenie ma odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Im większa, tym montaż jest bardziej pracochłonny i wymaga dłuższej instalacji elektrycznej.

Z reguły instalatorzy na wizji lokalnej  przeprowadzają wstępną wycenę i analizę wszystkich czynników, decydujących o ostatecznej kwocie. Czasem niezbędne jest wykuwanie bruzd w  ścianach, maskowanie elementów instalacji, czy zintegrowanie klimatyzatora z innymi systemami, jak BMS. O finalnym koszcie decyduje też ilość klimatyzatorów, które należy rozmieścić wewnątrz budynku.

Oczywiście trudno podać konkretną cenę. Oprócz wspomnianych wyżej czynników, zależy ona także od firmy, jej doświadczenia, a także regionu lub miasta. Jednak szacunkowe koszty montażu to kilka tysięcy złotych.

Po instalacji co jakiś czas warto też, a nawet należy przeprowadzać serwisowanie. Poza tym, że jest to wymóg gwarancyjny,  takie regularne przeglądy zmniejszają ryzyko awarii  i mają duże znaczenie dla zdrowia. Pozwalają bowiem wyeliminować szkodliwe mikroorganizmy mogące występować się we wnętrzu urządzenia. Jednak przy właściwej eksploatacji i dobrej klasy sprzęcie takim, jak urządzenia ścienne Gree, będziesz mógł cieszyć się klimatyzacją przez wiele lat. Sprawdź naszą ofertę!

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie