Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Jaką klimatyzację wybrać do biura? – radzimy

Gree
Gree

Trudno sobie wyobrazić pracę w biurze bez sprawnie działającej klimatyzacji. Obecnie to już nie tylko kwestia dobrej woli pracodawcy, ale standard budowlany. Jakiego rodzaju urządzenia sprawdzą się najlepiej?

Klimatyzatory odpowiednie do biura

W nowych budynkach systemy klimatyzacyjne są najczęściej uwzględniane już w projektach architektonicznych. Jednak w starszych biurowcach montaż instalacji wymaga ingerencji w strukturę obiektu. To również jeden z czynników decydujących o wyborze rodzaju klimatyzatora. Do najczęściej stosowanych biurowych systemów klimatyzacji należą:

  • klimatyzatory kanałowe,
  • klimatyzatory split i multisplit,
  • klimatyzatory przenośne.

Przy wyborze urządzenia warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym jest metraż oraz liczba pomieszczeń, które będą klimatyzowane. Na tej podstawie można wyliczyć, jaką moc powinien generować klimatyzator, aby zagwarantować właściwy poziom chłodzenia lub grzania. Znaczenie ma również rodzaj pomieszczeń, ilość okien i przeszkleń (co zwiększa nasłonecznienie), izolacja ścian, czy liczba osób, które przebywają w klimatyzowanej strefie. Ważne jest też, gdzie urządzenia zostaną zainstalowane (np. na ścianie, suficie lub podłodze). Decyduje nawet ilość sprzętu elektronicznego, który wytwarza dodatkowe ciepło.

Wielu przedsiębiorców zwraca także uwagę na ewentualne koszty związane z zakupem i montażem danego systemu klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, że obecnie zarówno osoby prywatne, jak i prowadzące działalność mogą otrzymać dofinansowanie na klimatyzację m.in. w ramach programów rządowych.

Klimatyzacja kanałowa do biura

Klimatyzatory kanałowe to rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdza się w większych budynkach takich, jak biurowce. Całość instalacji znajduje się w stropach lub ścianach (na widoku znajdują się jedynie kratki wylotowe) dlatego najlepiej, gdy ten system klimatyzacji zostanie uwzględniony przed rozpoczęciem prac budowlanych. Klimatyzacja kanałowa jest bardzo wydajna, a równocześnie energooszczędna. Bez problemu można z jej pomocą chłodzić lub ogrzewać większą ilość pomieszczeń.

Klimatyzatory typu split

Klimatyzatory typu split to urządzenia składające się z dwóch podstawowych elementów: jednostki wewnętrznej i zewnętrznej połączonych ze sobą rurami, którymi transportowany jest czynnik chłodniczy. Popularnymi urządzeniami tego typu są klimatyzatory ścienne, kasetonowe oraz podłogowo-sufitowe.

Systemy split mają wiele zalet. Działają z dużą efektywnością zarówno chłodząc przestrzeń, jak i nawiewając powietrze do pomieszczeń. Generują także niewielki poziom hałasu, a więc nie przeszkadzają pracownikom biurowym w koncentrowaniu się na zadaniach. Popularne są zwłaszcza niewielkie rozmiarami klimatyzatory ścienne. Są również proste w obsłudze i ciche.

Klimatyzator przypodłogowo-sufitowy U-Match Standard
Klimatyzator kanałowy U-Match Standard
Klimatyzator kasetonowy U-Match Standard
Klimatyzator ścienny U-Crown Silver

Klimatyzacja multisplit

W klimatyzatorach multisplit jednostka zewnętrzna połączona jest z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie ma możliwości montażu na zewnątrz budynku większej liczby jednostek. Multisplit z powodzeniem chłodzi równocześnie wiele pomieszczeń biurowych. Każde urządzenie wewnętrzne może też pracować niezależnie od siebie. Pozwala to użytkownikom w danym pomieszczeniu indywidualnie dopasować temperaturę do swoich potrzeb. Klimatyzatory tego typu także można podzielić ze względu na miejsce montażu m.in. na ścienne, podsufitowe czy kasetonowe.

Niewątpliwą zaletą urządzeń multisplit jest prostszy montaż, który nie wymaga remontu, czy poważnych zmian w konstrukcji budynku, jak ma to miejsce w przypadku kanalizacji kanałowej. Jest to więc korzystna opcja dla starszych biurowców.

Klimatyzatory przenośne

Najszybciej i najprościej skorzystać z klimatyzatorów przenośnych. Są tańsze, mobilne i nie wymagają montażu, ale ich skuteczność jest niższa, niż urządzeń stacjonarnych. Są też bardziej hałaśliwe oraz zajmują powierzchnię, co w ograniczonej przestrzeni może stanowić przeszkodę. Mogą sprawdzić się na przykład jako klimatyzatory do biura, ale decydując się na nie, należy wziąć pod uwagę na przykład generowany dźwięk.

Klimatyzatory Gree to nowoczesne, profesjonalne urządzenia o dużej efektywności, a równocześnie energooszczędne. W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli, które z powodzeniem sprawdzą się również w biurze. Zachęcamy do skorzystania!

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie