Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Jak działa klimatyzacja? Objaśniamy

Gree
Gree

Ciężko wyobrazić sobie gorące, parne dni bez sprawnie działającej klimatyzacji. Różnego rodzaju systemy klimatyzacyjne stały się powszechnym wyposażeniem biur, galerii handlowych i obiektów użyteczności publicznej. Zdobywają również coraz większą popularność w prywatnych nieruchomościach. Jak jednak działa klimatyzacja?

Podstawowa zasada funkcjonowania jest podobna niezależnie od typu klimatyzatora. Urządzenie ma za zadanie zmniejszać temperaturę w pomieszczeniu. Równocześnie wpływa na wilgotność, a także prędkość powietrza, które rozchodzi się w postaci chłodnego, rześkiego nawiewu. Ogólnie rzecz ujmując, zadaniem klimatyzacji jest przenoszenie przez czynnik chłodniczy energii cieplnej pomiędzy poszczególnymi jednostkami urządzenia.

Budowa klimatyzatora

Klimatyzatory składają się z kilku podstawowych elementów takich, jak:

  • jednostka wewnętrzna,
  • jednostka zewnętrzna,
  • rury,
  • czynnik chłodniczy.

W jednostce wewnętrznej znajduje się parownik i wentylator, odpowiedzialny za przepływ powietrza. Jej zadaniem jest pochłanianie z pomieszczenia powietrza ciepłego, wydmuchiwanie zaś schłodzonego. Elementami jednostki zewnętrznej są natomiast skraplacz, sprężarka oraz zawór rozprężny. Z jej pomocą ciepło jest oddawane na zewnątrz. Do przenoszenia w instalacji energii cieplnej stosowany jest czynnik chłodniczy, który naprzemiennie ulega sprężeniu i rozprężeniu. Czynnik przemieszcza się miedzianymi rurami.

Podział klimatyzatorów

Klimatyzatory można podzielić ze względu na funkcje (np. wentylacyjno-chłodzące, chłodząco-ogrzewające, czy systemy pełnej klimatyzacji), a także sposób konstrukcji. Do najczęściej stosowanych urządzeń należą jednostki typu monoblock, split oraz multisplit. Szczególnie popularne są dwa ostatnie rodzaje. W ich obrębie można wyróżnić klimatyzatory:

  • ścienne,
  • przypodłogowo-sufitowe,
  • kasetonowe,
  • kanałowe.

Inny podział uwzględnia też klimatyzatory stacjonarne oraz przenośne.

Schemat działania klimatyzacji

Klimatyzacja działa w trybie cyklicznym. W instalacji przepływa czynnik chłodniczy (roboczy), który cały czas zmienia swój stan skupienia. Bardzo istotna jest tu sprężarka, której zadaniem jest pompowanie czynnika przez system.

W pierwszym etapie, jako gaz trafia on do sprężarki gdzie podniesione zostaje jego ciśnienie oraz temperatura (do wartości od 60 do 100oC). Stamtąd jest transportowany do skraplacza. Czynnik będący w tym momencie gorącą, sprężoną parą oddaje ciepło na zewnątrz i zmienia się w przechłodzoną ciecz. W tej postaci przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie jego ciśnienie ulega obniżeniu. Również temperatura spada poniżej tej panującej w pomieszczeniu, które ma zostać schłodzone. Czynnik roboczy staje się zimną, rozprężoną cieczą i jest transportowany do parownika. Tutaj poprzez parowanie pochłaniane jest ciepło ze znajdującego się w pomieszczeniu powietrza, które w ten sposób staje się chłodniejsze. Dzięki zaabsorbowanej energii cieplnej czynnik ponownie zmienia się w gaz. W tej postaci płynie do sprężarki, rozpoczynając kolejny cykl. Warto pamiętać, że czynnik ulega zużyciu i należy go co jakiś czas uzupełniać.

Podstawowe funkcje klimatyzatora

Oprócz chłodzenia klimatyzatory mogą też spełniać inne funkcje takie, jak:

Ogrzewanie – możliwość pracy urządzenia w trybie odwróconym. Zamiast chłodzenia pomieszczenia są dogrzewane, a nawet ogrzewane,

Wentylacja – zintegrowanie z systemem wentylacyjnym zapewnia ciągłą wymianę i napływ świeżego powietrza,

Oczyszczanie – klimatyzatory z filtrami umożliwiają oczyszczanie powietrza, co minimalizuje ryzyko alergii i innych chorób. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtrów,

Osuszanie – powietrze z klimatyzatora nie jest zbyt wysuszone, zachowując odpowiednią wilgotność na poziomie 40-60%. Zapobiega to również rozwojowi niebezpiecznych grzybów i pleśni.

Jonizacja – niektóre modele posiadają także opcję jonizacji, a więc wytwarzania korzystnych dla zdrowia jonów ujemnych.

Jak widać, klimatyzatory to bardzo pożyteczne urządzenia, które dają nie tylko komfort, ale są również korzystne dla zdrowia. Zastanawiając się nad ich zakupem warto pamiętać, że obecnie w ramach takich programów, jak „Czyste powietrze” można otrzymać dofinansowanie na systemy klimatyzacyjne nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Sprawdź jakie urządzenia oferujemy na gree.pl!

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie