Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Dobór wydajności chłodniczej klimatyzatora – z Gree to proste!

Gree
Gree

Właściwy dobór klimatyzatora to z pewnością niezbędny fundament dla długiej, niezawodnej i wydajnej pracy urządzenia. O ile wybór typu klimatyzatora nie nastręcza najczęściej kłopotu, o tyle nieco trudniejsze okazuje się poprawne wskazanie klientowi odpowiedniej wydajności chłodniczej.

Wielu instalatorów posługuje się bardzo uproszczoną metodą kalkulacji, zakładającą dla przeciętnego pomieszczenia jednostkowe zapotrzebowanie na moc chłodniczą na poziomie ok. 40 W/m³. Jednak w przypadku większości pomieszczeń ze względu na indywidualną specyfikę wymagane jest wykonanie dokładniejszych obliczeń. Z pomocą Autoryzowanym Instalatorom Gree przychodzi Kalkulator doboru Klimatyzatora Gree.

Kalkulator doboru klimatyzatora – jak to działa?

Kalkulator, stworzony przez inżynierów Free Polska, to proste w obsłudze i intuicyjne narzędzie, które w porównaniu do opisanej wyżej metody umożliwia dokładniejsze wyliczenie zapotrzebowania chłodzenia danego pomieszczenia. Wyliczenia rozpoczynamy od wprowadzenia podstawowych parametrów, takich jak dane klienta oraz wymiary pomieszczenia. Korzystając z tych informacji, kalkulator oblicza wstępnie szacowaną moc chłodniczą.

Kalkulator doboru klimatyzatora wstęp
Krok 1. Przykładowy dobór klimatyzatora dla sali konferencyjnej – szacowanie wstępne

Następnie, aby dokładniej wyliczyć zapotrzebowanie, należy uzupełnić dalsze pola dotyczące okien, ścian zewnętrznych, ścian wewnętrznych, sufitu i podłogi. Warto wskazać też liczbę stale otwartych drzwi do innych pomieszczeń oraz szacowanej liczby osób w pomieszczeniu. Ważna jest też ilość urządzeń generujących zyski cieplne. Podczas wpisywania danych kalkulator bierze pod uwagę nie tylko kierunek świata przegród oraz ich wielkość, ale również takie zmienne, jak stopień osłonięcia okien, konstrukcja i izolacja dachu, czy stopień aktywności ludzi w pomieszczeniu. Dzięki temu w obliczeniach uwzględnić możemy np. zyski słoneczne oraz zyski od sąsiadujących pomieszczeń. Wynikiem podania wspomnianych danych jest obliczona szacowana moc chłodnicza.

kalkulator doboru klimatyzatora krok 2
kalkulator doboru klimatyzatora dane szczegółowe
Krok 2. Przykładowy dobór klimatyzatora dla sali konferencyjnej – dane szczegółowe

Kalkulator umożliwia wybranie z listy rozwijalnej dokładnego modelu klimatyzatora Gree, dla którego wskazuje m.in. stopień pokrycia przez wybrane urządzenie wyliczonego zapotrzebowania. Wszystkie obliczenia można zapisać w formie arkusza Excel.

kalkulator doboru klimatyzatora model
Krok 3. Przykładowy dobór klimatyzatora dla sali konferencyjnej – sugerowane modele klimatyzatorów Gree

Gdzie znajdę kalkulator doboru klimatyzatora Gree?

Dzięki kalkulatorowi doboru klimatyzatora Gree, instalator ma możliwość stosunkowo precyzyjnego wyliczenia zapotrzebowania mocy chłodniczej. Pozwala to uniknąć błędów, zwłaszcza przy projektowaniu klimatyzacji dla pomieszczeń o specyficznych warunkach. Co więcej, każdy Autoryzowany Instalator Gree może skorzystać z niego bezpłatnie. Można go pobrać ze Strefy Instalatora w dedykowanej aplikacji lub na strefa.gree.pl.

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie