Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Kiedy (nie) warto inwestować w klimatyzator przenośny?

Gree
Gree

Tradycyjne systemy klimatyzacyjne są bardzo wydajne, wymagają jednak mniejszej lub większej ingerencji w strukturę budynku. Mimo niewątpliwych zalet, ich montaż czasami jest jednak skomplikowany i kosztowny. Alternatywą może być klimatyzator przenośny. Czy warto jednak postawić na urządzenie tego typu?

Jak działa klimatyzator przenośny?

Wiele osób decyduje się na klimatyzator przenośny. Jak działa taki sprzęt? Podstawowymi elementami urządzenia są:

  • dwa wymienniki ciepła (parownik i skraplacz),
  • sprężarka i element rozprężny,
  • dwa wentylatory.

 Podobnie, jak w urządzeniach stacjonarnych, stosuje się tutaj czynnik chłodniczy, który przemieszcza się pomiędzy wymiennikami zmieniając stan skupienia z ciekłego na gazowy i na odwrót. Realizowany jest tu obieg zamknięty, a więc proces powtarza się cyklicznie. Zadaniem parownika jest odbieranie ciepła z pomieszczenia, które następnie skraplacz oddaje do powietrza wyrzucanego na zewnątrz pomieszczenia. Sprężarka natomiast napędza cały obieg sprężając czynnik.

Pierwszym problemem, jaki napotykają klimatyzatory przenośne, jest konieczność usuwania gorącego powietrza. W systemach stacjonarnych odpowiedzialna jest za to jednostka zewnętrzna, której urządzenia przenośne nie posiadają. Dlatego konieczne jest zastosowanie rury wyrzutowej. Można zamontować jej wylot poza budynkiem z wykorzystaniem specjalnych uszczelek lub ram do okien i drzwi.

Eksploatacja klimatyzatorów przenośnych

Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Większość urządzeń korzysta z rur. Chociaż proste w obsłudze i montażu mogą być stosowane jedynie w pomieszczeniach posiadających okna, przez które możliwe jest wystawienie rury . Takie rozwiązanie ma istotne wady. Uszczelnienie okna nigdy nie jest w stu procentach idealne, a przez otwór okienny przedostaje się do wnętrza ciepłe powietrze, neutralizując efekty pracy klimatyzatora. Alternatywną może być specjalnie do tego celu przygotowany otwór w ścianie zewnętrznej. Dodatkowo warto podkreślić, że urządzenie jest stosunkowo głośne i zwłaszcza w biurach taki hałas może przeszkadzać pracownikom.

Zalety i wady klimatyzatorów przenośnych

Klimatyzatory przenośne mają wiele zalet, ale nie są też pozbawione wad. Przede wszystkim są mobilne i można je bez większego problemu przenieść tam, gdzie w danym momencie jest to niezbędne. Ich instalacja jest bardzo prosta i można ją wykonać we własnym zakresie bez konieczności korzystania z pomocy specjalistów. Nie wymaga to również naruszania struktury ścian, czy sufitu. Z drugiej strony może to być kłopotliwe, jeśli w pomieszczeniu nie ma zbyt wiele miejsca, a urządzenie wraz z rurą zajmuje określoną powierzchnię.

Klimatyzacja przenośna ma też niższą wydajność, niż tradycyjna typu split, czy multisplit, a równocześnie generuje wyższy poziom hałasu w pomieszczeniu. Cała inwestycja jest jednak tańsza, a korzystanie w takiego sprzętu nie wymaga żadnej zgody administracyjnej, która jest niezbędna dla systemów posiadających jednostkę zewnętrzną. Łatwiej też zadbać o jej konserwację i wymianę filtrów, co jest konieczne, ponieważ w przeciwnym razie wydajność urządzenia znacząco spada.

Podobnie, jak sprzęt stacjonarny nowoczesne klimatyzatory przenośne są wielofunkcyjne. Oprócz chłodzenia posiadają często także tryb grzania. Osuszają również i wentylują powietrze w pomieszczeniu. W większości przypadków są jednak mniej energooszczędne. Wadą może być również konieczność kontrolowania i samodzielnego opróżniania pojemnika na skropliny, choć w niektórych modelach mogą być one na stałe odprowadzone do kanalizacji np. kratki ściekowej.

Parametry klimatyzatorów przenośnych

Jak wybrać klimatyzator przenośny? Jaki model będzie najbardziej odpowiedni? Przy zakupie warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów takich, jak:

moc chłodnicza – najczęściej wyrażana w kW lub BTU. Warto dobrać ją uwzględniając takie czynniki, jak lokalizacja pomieszczenia, jego powierzchnia, długość ścian wewnętrznych i zewnętrznych, wielkość i usytuowanie okien, czy jakość izolacji. W przypadku klimatyzatorów przenośnych średnio na 10 metrów kwadratowych powinno przypadać ok. 1,5 kW. We wnętrzach o większej, niż standardowa (2,7 metra) wysokości znaczenie ma ich ogólna objętość. Przyjmuje się wówczas ok. 0,06 kW mocy chłodniczej na metr sześcienny.

przepływ powietrza – mierzony w m³/h. Intensywniejszy przepływ oznacza większe tempo chłodzenia i obniżania temperatury w pomieszczeniu. Aby klimatyzator był skuteczny, jego wartość powinna wynosić przynajmniej 300 m³/h.

zakres temperatur – określa przedział temperatur, jakie można uzyskać w pomieszczeniu dzięki urządzeniu. Z reguły wartość maksymalna jest wyższa od minimalnej o 13-17°C. Najniższa możliwa temperatura to najczęściej 16°C. Zalecana różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz, a w środku nie powinna jednak przekraczać 6-7°C.

hałas – cichsza praca klimatyzatora przenośnego często wiąże się z mniejszą wydajnością. Dlatego należy dobrać taki sprzęt dla którego poziom hałasu jest akceptowalny, a równocześnie charakteryzuje się on wystarczającą efektywnością.

czynnik chłodzący – stosowany jest gaz lub mieszanina gazów. Aktualnie najczęściej stosowanym czynnikiem jest naturalny R290.

wymiary – lekki i poręczny klimatyzator lepiej sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. Dodatkowym udogodnieniem jest uchwyt i kółka jezdne.

dodatkowe funkcje – wiele klimatyzatorów posiada dodatkowe funkcje ułatwiające sterowanie. Niektóre zaopatrzone są również w jonizatory powietrza.

Czy warto zdecydować się na klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory przenośne to rozwiązanie, które warto zastosować w sytuacji, gdy nie ma możliwości montażu systemów stacjonarnych. Ustępują im jednak pod względem skuteczności działania, generują także większy hałas w pomieszczeniu.

Dla wielu osób ograniczeniem, jeśli chodzi o tradycyjne instalacje, mogą być koszty inwestycji. Klimatyzacja przenośna jest pod tym względem znacznie tańsza. Warto jednak pamiętać, że obecnie dostępnych jest wiele programów, które oferują dofinansowania do klimatyzatorów stacjonarnych wykorzystywanych jako źródła ciepła. Dopłaty mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Takie urządzenia to niewątpliwie większy komfort użytkowania, szczególnie jeśli zamierzamy regularnie korzystać z klimatyzacji i eksploatować ją z powodzeniem przez wiele lat. Niezależnie od wyboru w Gree znajdziesz zarówno doskonałe jakościowo klimatyzatory przenośne, jak i systemy stacjonarne. Sprawdź naszą ofertę!

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie