Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Realizacja instalacji klimatyzacji – jak to zrobić?

Gree
Gree

Nasz poradnik dedykowany jest dla instalatorów klimatyzacji. Dzięki niemu dowiesz się jak przygotować się do kontaktu z klientem, na co zwrócić szczególną uwagę przy ofertowaniu urządzeń oraz realizacji inwestycji oraz jak dobrać najlepsze urządzenie.

1. Zostań profesjonalistą z Gree

Gree pomoże ci oferować usługi swoim klientom na najwyższym poziomie. Przede wszystkim zostać Autoryzowanym Instalatorem Gree. Aby zdobyć certyfikat wystarczy odbyć szkolenie autoryzacyjne z konkretnego zakresu (Klimatyzatory RAC, Systemy VRF GMV lub Pompy ciepła). Pomoże Ci ono poznać urządzenia Gree, zasady montażu i serwisowania. Certyfikaty wystawiane są na określony czas 2 lat, pamiętaj aby aktualizować swój certyfikat poprzez uczestnictwo w szkoleniach przedłużających. Przed przystąpieniem do szkolenia pobierz bezpłatną aplikację Strefa Instalatora. Załóż konto podając swoje dane i numer certyfikatu Gree. Dzięki temu będziesz miał dostęp do pełnej funkcjonalności aplikacji. W Strefie Instalatora znajdziesz pełną dokumentację do urządzeń, będziesz mógł tworzyć i zarządzać bazą swoich montaży, tworzyć oferty, planować przeglądy oraz brać udział w programach lojalnościowych. 

2. Jak przygotować się do wizyty u klienta?

Aby przekonać klienta do wybrania właśnie Twojej firmy oraz sprawnie przeprowadzić proces realizacji warto odpowiednio przygotować się do tego już na etapie wizji lokalnej. Poza wizytą instalatora na miejscu ważnymi etapami inwestycji są również wykonanie instalacji oraz obsługa po montażowa.

Wizja lokalna

Wizja lokalna ma na celu przede wszystkim określenie czego oczekuje klient, tak aby zaproponować jak najlepsze rozwiązanie. Przed przyjazdem na miejsce przygotuj katalog lub ulotki odpowiednich urządzeń. Przede wszystkim zdobądź informacje takie jak: oczekiwania klienta, na jakich funkcjach i parametrach szczególnie mu zależy, jaki jest planowany termin realizacji, które pomieszczenia mają być klimatyzowane. Na tej podstawie wspólnie z klientem ustal proponowane urządzenia, ich rozmieszczenie, sposób prowadzenia instalacji tak, aby przygotować dokładną wycenę prac.

3. Jak dobrać odpowiednie rozwiązanie klimatyzacyjne

W ofercie Gree dostępne są różne modele i systemy klimatyzacji. Przede wszystkim podczas wizji lokalnej określ ile pomieszczeń ma być klimatyzowanych. W przypadku jednego pomieszczenia wystarczy klimatyzator typu split. W przypadku wielu pomieszczeń można zastosować osobne urządzenia typu split do każdego z nich lub system multi Free Match Plus. Zaletą układu multi jest konieczność montażu tylko jednej jednostki zewnętrznej. Trzeba jednak zaplanować tak instalację, żeby przewody chłodnicze i elektryczne prowadzone były od każdej z jednostek wewnętrznych do wspólnego miejsca – jednostki zewnętrznej. W porozumieniu z klientem zdecyduj o jaki typ jednostki/jednostek wewnętrznych będzie najbardziej odpowiedni. Jednostki ścienne są najbardziej popularne. Są one stosunkowo niewielkie i nie wymagają specjalnych warunków montażowych. Konsola montowana przy podłodze sprawdzi się wszędzie tam, gdzie modele ścienne oraz np. na poddaszach ze skośnym dachem. Urządzenia kasetonowe to modele komercyjne dla większych powierzchni. Rozprowadzają one powietrze w wielu kierunkach jednocześnie, jednak najczęściej montowane są w przestrzeniach sufitu podwieszanego. Zaletą modeli kanałowych jest możliwość zabudowy oraz klimatyzowania wielu pomieszczeń jednocześnie. Modele podstropowe to daleka struga powierza i duża moc, co sprawdzi się w dużych lokalach komercyjnych.

Przy wyborze jednostek ściennych w porozumieniu z klientem należy wybrać tę najbardziej odpowiednią. Należy zwrócić uwagę na wygląd, parametry oraz funkcje, tak aby urządzenie jak najbardziej spełniało oczekiwania klienta.

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze parametry i funkcje klimatyzatorów ściennych Gree. Aby jak najlepiej dobrać model warto poznać głębiej rozwiązania oferowane przez Gree. Pomocny będzie katalog, cennik, ulotki produktowe. Warto również zapisać się na bezpłatne szkolenia oferowane przez Gree.
 

Amber PrestigeU-CrownCliviaSoyalG-TechAmber StandardFairyLomo Luxury PlusPular
Zakres wydajności [kW]2,7~7,02,7~5,32,7~7,32,7~5,32,7~3,52,7~7,02,7~7,02,7~7,02,5~6,2 
Klasa efektywności energetycznejdo A+++do A++do A+++do A+++do A+++do A+++do A++do A++do A++
Poziom ciśnienia akustycznego jedn. wewn.od 18od 19od 19od 19od 20od 24od 25od 24od 24
Zakres temperatur pracy (chłodzenie/grzanie)do 52/ od -30do 54/ od -30do 50/ od -25do 52/ od -25do 43/ od -22do 43/ od -22do 50/ od -25do 43/ od -22do 43 / od -15
FUNKCJE
Sterowanie Wi-FiTakTakTakTakTakTakTakTakTak
SamooczyszczanieTakTakTakTakTak
Wykrywanie ludziTak
Pionowa i pozioma żaluzja lub żaluzja 3DTakTakTakTakTakTakTakTakTak
7 biegów wentylatoraTakTakTakTakTakTakTakTakTak
Opcjonalne sterowniki naścienneOpcjaOpcjaOpcjaOpcjaOpcjaOpcjaOpcjaOpcjaOpcja
Wersje kolorystyczneSilver/ ChampagneNavy Blue/Silver/WhiteSilver/ Rose GoldFull black/ silver/ whiteSilver / Dark / White
Okres gwarancji7 lat7 lat5 lat7 lat5 lat5 lat5 lat5 lat5 lat


Dobór wydajności

Aby prawidłowo dobrać wydajność chłodniczą klimatyzatora najlepiej skorzystać z kalkulatora oferowanego przez Gree. Podając w nim takie parametry jak wymiary pomieszczenia, liczba ludzi, wielkości i kierunek okien, informację o sąsiednich pomieszczeniach uzyskać można dokładny wynik zapotrzebowania na moc chłodniczą oraz dobrać model odpowiedniej wydajności. W kalkulatorze należy wypełnić pola zaznaczone na zielono. Część z pół wypełnia się ręcznie wpisując wartość, część z listy rozwijalnej. Sam arkusz znaleźć można w Strefie Instalatora Gree. Poniżej przykład wypełnienia kalkulatora. 


Można także skorzystać z metody uproszczonej przyjmując zapotrzebowanie średnie na poziomie 40W/m3. Jest to jednak metoda oferująca znacznie mniej dokładne wyniki, które sprawdzają się najczęściej dla przeciętnych pomieszczeń. Nie gwarantuje jednak ona często wystarczająco dużej precyzji obliczeń. Dla przykładu pomieszczenie o powierzchni 28 m2 i wysokości 2,7 m to kubatura 75,6 m3. Korzystając z metody uproszczonej, czyli wartość 75,6m3 razy 40W/m3   da zapotrzebowanie na wydajność chłodniczą równą 3,0 kW.

Należy pamiętać o tym, aby wydajność nominalna dobranego klimatyzatora pokrywała wyliczone zapotrzebowanie. 

4. O czym pamiętać:

Umowa wykonania instalacji chłodniczej

Podpisz umowę na wykonanie instalacji klimatyzacji, która określała będzie przynajmniej wybrane urządzenia, zakres i sposób wykonania instalacji, termin realizacji oraz koszty. Warto wpisać do umowy również wykonywanie okresowych przeglądów i ich koszt.

Karta gwarancyjna,  faktura i instrukcja obsługi

Po montażu przekaż użytkownikowi instrukcję obsługi, fakturę jako dowód zakupu oraz prawidłowo wypełnioną kartę gwarancyjną. Posiadanie karty jest wymagane do gwarancji. Na zniszczone lub zgubione karty gwarancyjne nie wydaje się duplikatów!

Przeszkolenie użytkownika

Przekaż użytkownikowi najważniejsze informacje odnośnie użytkowania urządzenia jak włączanie i wyłączania klimatyzatora, zmiana parametrów pracy oraz aktywacja funkcji. Poinformuj go o warunkach gwarancyjnych danego urządzenia zarówno pod katem obowiązków jak i praw takich jak wymogi przeglądów i długość gwarancji.

Konfiguracja WiFi

Po montażu urządzenia wyposażonego w moduł WiFi pomóż użytkownikowi w konfiguracji połączenia z telefonem/tabletem klienta. Szczegóły znaleźć można w instrukcji aplikacji WiFi Gree+.

Zarejestrowanie instalacji w Strefie Instalatora

Zapisz instalację na swoim koncie w Strefie Instalatora. Dzięki temu stworzysz bazę swoich montaży i klientów. Dzięki aplikacji będziesz mógł planować przeglądy i zapisywać historię działań montażowych i serwisowych. Pozwoli to dobrze zorganizować Twoją pracę, którą wykonasz szybciej i sprawniej.

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie