Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Zadzwoń na infolinię:
Biuro 12 307 06 40

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Dział Techniczny 12 431 33 27

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

Wróć

Instalacja klimatyzacji – jak to zrobić?

Gree
Gree

Niniejszy poradnik dedykowany jest dla przyszłych użytkowników klimatyzacji. Dzięki niemu dowiesz się:

1. Czy potrzebuję klimatyzacji tylko do chłodzenia?

Decyzja o instalacji klimatyzatora podejmowana jest w celu zaspokojenia potrzeb użytkownika. Współczesne klimatyzatory, poza funkcją chłodzenia, oferują również szereg dodatkowych funkcji, takich jak choćby ogrzewanie czy oczyszczanie powietrza. Aby właściwie dobrać urządzenie, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zadania ma pełnić klimatyzator.


Co to jest klimatyzator i jakie spełnia zadania?

Klimatyzator to urządzenie przeznaczone do transportu ciepła z otoczenia o niższej temperaturze do otoczenia o temperaturze wyższej. Kojarzone jest przede wszystkim z chłodzeniem pomieszczeń, co jest oczywiście prawdą, nie jest to jednak jego jedyna funkcja. Wszystkie klimatyzatory typu split* w ofercie Gree posiadają cztery podstawowe tryby pracy:

– chłodzenie,
– ogrzewanie,
– osuszanie,
– wentylowanie.

Chłodzenie pomieszczeń realizowane latem jest najczęstszym celem montażu klimatyzacji w Polsce. Urządzenie potrafi jednak odwrócić obieg i ogrzewać pomieszczenie. Pobiera wtedy ciepło z powietrza zewnętrznego i oddaje je do pomieszczeń. Funkcja ta stosowana jest przede wszystkim w okresach jesienno-wiosennych oraz zimą. Dodatkowo można uruchomić klimatyzator w funkcji osuszania powietrza w pomieszczeniu. Natomiast  tryb wentylacji to uruchomienie samego wentylatora jednostki wewnętrznej bez efektu chłodzenia czy ogrzewania.  


Klimatyzacja w salonie Fairy SIlver Dark GREE
Klimatyzacja w salonie: Fairy SIlver Dark GREE


Dodatkową funkcją poza wymienionymi głównymi trybami pracy klimatyzatorów jest niejednokrotnie oczyszczanie powietrza. Klimatyzatory mogą być wyposażone w dodatkowe filtry (np. siatkowy, aktywny węglowy, antybakteryjny), jonizator powietrza, czy lampy LED UV. Dzięki temu są w stanie oczyszczać powietrze w pomieszczeniu m.in. z kurzu, mikroorganizmów, czy szkodliwych substancji. 

Podsumowując klimatyzator to urządzenie przede wszystkim utrzymujące żądaną temperaturę w pomieszczeniach zarówno latem jak i zimą. Dodatkowo może osuszać i oczyszczać powietrze. Dzięki temu komfort termiczny jest utrzymywany w każdych warunkach zgodnie z wolą użytkownika. Oddychamy także czystszym powietrzem, co wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.

* o rodzajach klimatyzacji przeczytasz w punkcie 2.

2. Jakie są rodzaje klimatyzacji?

Klimatyzatory dają szeroki wybór typów urządzeń co pozwala wybrać najbardziej odpowiedni w zależności od potrzeb. Urządzenia można podzielić na klimatyzatory typu split oraz monoblok. 


Klimatyzatory typu split

Klimatyzator typu split to najbardziej popularny typ składający się z jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej. Same klimatyzatory typu split oferują różne modele jednostek wewnętrznych od ścienny, przez kasetonowe, kanałowe, przypodłogowo-sufitowe po konsole. Najbardziej popularnymi modelami są klimatyzatory ścienne oferujące wiele wariantów różniących się nie tylko designem ale również funkcjami i parametrami.

Poniższa tabela przedstawia cechy poszczególnych jednostek:

ŚcienneKasetonoweKanałowePrzypodłogowosufitoweKonsola
Miejsce montażuNa ścianie na wysokości ok. 2,5-2,7 mNa suficiePod sufitem/ na poddaszuNa ścianie przy podłodze w pionie lub na suficie w poziomieNa ściennie przy podłodze
Najczęściej stosowaneMieszkania, domy, sklepy, biura.Sklepy, biuraMieszkania, domy, sklepy, biura, hoteleSklepy, biuraMieszkania, domy, sklepy, biura
Dodatkowe informacjeRóżnorodność designu obudowyUkryty korpus w suficie podwieszanymUrządzenie ukryte w suficie podwieszanymMontaż w dwóch płaszczyznachNawiew dwukierunkowy
Zakres wydajności2,5 ~ 7,0 kW3,5 ~ 16,0 kW3,5 ~ 16,0 kW3,5 ~ 16,0 kW2,7 ~ 5,2 kW
Okres gwarancyjny5 lat5 lat5 lat5 lat5 lat


W ofercie klimatyzatorów ściennych split Gree dostępne są Clivia, Soyal, U-Crown, Amber Prestige, Amber Standard, G-Tech, Fairy, Lomo Luxury Plus, Pular. Różnią się one wyglądem, parametrami pracy oraz funkcjami.


Klimatyzatory typu monoblok

Klimatyzatory typu monoblok to urządzenia zwarte w jednym korpusie stawianym w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jedynym typem klimatyzatora monoblok w ofercie Gree są urządzenia przenośne. Nie wymagają one montażu na stałe, przez co mogą być przenoszone między pomieszczeniami. W porównaniu do klimatyzatorów split są jednak głośniejsze, wymagają ręcznego opróżniania zbiornika na skropliny lub odprowadzenia np. do umywalki oraz zapewnienia wymiany powietrza. Wymiana powietrza realizowana jest przez elastyczną rurę średnicy nawet 150 mm, która wystawiona musi być na zewnątrz (np. przez okno, kratkę wentylacyjną).

Poniższa tabela przedstawia cechy klimatyzatorów split i monoblok:

SplitMonoblok
Wymagany montaż na stałeTakNie
Możliwość przenoszeniaNieTak
Poziom ciśnienia akustycznego w pomieszczeniuNiskiWysoki
Konieczność opróżniania zbiornika kondensatu lub odprowadzenie np. do umywalkiNieTak
Konieczność wymiany powietrza rurą elastycznąNieTak
Różne rodzaje jednostekTakNie
Zakres wydajności2,5 ~ 16,0 kW2,9 ~ 3,5 kWSystemy klimatyzacji multi Free Match Plus

W ramach klimatyzacji typu split wyróżnia się także dodatkowe rozwiązanie tzw. multi split. Systemy typu multi split, nazwane w ofercie Gree Free Match Plus, to układy w których do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć nawet do 5 jednostek wewnętrznych. Dzięki temu możliwa jest oszczędność miejsca montażu dla jednostki zewnętrznej. Zaletą systemów multi jest także możliwość wyboru różnych typów jednostek wewnętrznych opisanych wcześniej.


3. Jak wstępnie wybrać klimatyzator?

Dlaczego wybrać Gree?

Marka Gree to największy producent klimatyzatorów na świecie. Co trzeci produkowany klimatyzator pochodzi z fabryki tej marki. Jest ona obecna na rynku niezmiennie od 30 lat ciągle rozwijając swoje technologie. W Polsce niezmiennie i stabilnie od 20 lat marka reprezentowana jest przez Free Polska sp. z o.o., a oferowana długość okresu gwarancyjnego w zależności od modelu klimatyzatora split to aż 5 lub 7 lat! Ze względu na szeroką gamę modeli w ofercie Gree znajdują się urządzenia designerskie, energooszczędne, dedykowane do ogrzewania, ciche oraz innowacyjne.


Wstępny wybór klimatyzatora

Pierwszym krokiem przy wyborze klimatyzatora jest określenie jakiej mocy chłodniczej potrzebuje nasze pomieszczenie. Dla uproszczonych obliczeń założyć można, że przeciętne pomieszczenie wymaga około 120 W/m2. W takim wypadku przykładowy pokój o powierzchni 25 m2 wymagał będzie 3,0 kW mocy chłodniczej. Aby mieć pewność prawidłowego doboru wydajności, wstępnie obliczona wartość musi zostać finalnie sprawdzona i przeliczona dokładniej przez Autoryzowanego Instalatora Gree.

Określenie wydajności pozwala nam wybrać typ klimatyzatora zgodnie z punktem 2. Najczęściej wybieranymi klimatyzatorami są urządzenia ścienne. Wśród nich wyróżnia się również różne modele cechujące się specyficznymi parametrami i funkcjami, a także wyglądem. Wśród klimatyzatorów ściennych Gree oferuje modele Amber Prestige, U-Crown, Clivia, Soyal, G-Tech, Amber Standard, Fairy, Lomo Luxury Plus, Pular.

Poza wyglądem warto zapoznać się i porównać funkcje oraz parametry urządzeń, tak aby wybrać model najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom.

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze parametry i funkcje klimatyzatorów ściennych Gree.

Amber PrestigeU-CrownCliviaSoyalG-TechAmber StandardFairyLomo Luxury PlusPular
Zakres wydajności [kW]2,7~7,02,7~5,32,7~7,32,7~5,32,7~3,52,7~7,02,7~7,02,7~7,02,5~6,2 
Klasa efektywności energetycznejdo A+++do A++do A+++do A+++do A+++do A+++do A++do A++do A++
Poziom ciśnienia akustycznego jedn. wewn.od 18od 19od 19od 19od 20od 24od 25od 24od 24
Zakres temperatur pracy (chłodzenie/grzanie)do 52/ od -30do 54/ od -30do 50/ od -25do 52/ od -25do 43/ od -22do 43/ od -22do 50/ od -25do 43/ od -22do 43 / od -15
FUNKCJE
Sterowanie Wi-FiTakTakTakTakTakTakTakTakTak
SamooczyszczanieTakTakTakTakTak
Wykrywanie ludziTak
Pionowa i pozioma żaluzja lub żaluzja 3DTakTakTakTakTakTakTakTakTak
7 biegów wentylatoraTakTakTakTakTakTakTakTakTak
Opcjonalne sterowniki naścienneOpcjaOpcjaOpcjaOpcjaOpcjaOpcjaOpcja
Wersje kolorystyczneSilver/ ChampagneNavy Blue/Silver/WhiteSilver/ Rose GoldFull black/ silver/ whiteSilver / Dark / White
Okres gwarancji7 lat7 lat5 lat7 lat5 lat5 lat5 lat5 lat5 lat4. Proces realizacji instalacji klimatyzacji

Po zapoznaniu się i wstępnym wyborze urządzenia należy umówić się z Autoryzowanym Instalatorem Gree na wizję lokalną. Podczas wizji lokalnej instalator określa poprawność kalkulacji wydajności chłodniczej, pomaga finalnie wybrać urządzenia, planuje wraz z przyszłym użytkownikiem miejsca montażu i prowadzenie instalacji. Po ustaleniu powyższych kwestii jest w stanie wycenić całość prac. Aby znaleźć Autoryzowanego Instalatora Gree wypełnij formularz „Znajdź instalatora” na gree.pl. Wykonanie montażu przez Autoryzowanego Instalatora Gree, jest istotne, gdyż jest to jeden z warunków utrzymania gwarancji na urządzenie. Ponadto instalator który posiada aktualny Certyfikat Autoryzacyjny Gree będąc przeszkolonym zapewnia poprawność wykonania instalacji.


Jak przygotować się do wizyty instalatora?

Aby pierwsza wizyta Autoryzowanego Instalatora przebiegła sprawnie warto się do niej przygotować. Przede wszystkim:

– zastanów się które pomieszczenia mają być klimatyzowane,
– wybierz wstępnie urządzenie zgodnie z punktami 1-3,
– wybierz wstępnie miejsce dla jednostki wewnętrznej i zewnętrznej,
– zdecyduj, czy instalacje mają być prowadzone w korytku maskującym, czy wkute w ściany,
– przygotuj informację czego oczekujesz od klimatyzacji,
– zastanów się kiedy inwestycja miałaby być zrealizowana.

O czym pamiętać!

Zwróć szczególną uwagę, aby instalator z którym rozpoczniesz współpracę był autoryzowany. Wykonanie instalacji przez instalatora z Certyfikatem Autoryzacyjnym Gree to wymóg konieczny gwarancji. Pamiętaj, że gwarantem do którego zgłaszane są wszystkie usterki i nieprawidłowości jest instalator. Warto zatem wybrać pewną firmę korzystając z formularza „Znajdź instalatora” na gree.pl.

Warto całą inwestycję zlecić jednej firmie instalacyjnej włączając w to zakup urządzenia. Dzięki temu cała realizacja wykonana zostanie sprawniej i rzetelniej.

Po montażu urządzenia wyposażonego w moduł WiFi poproś instalatora o pomoc w konfiguracji połączenia. Instalator powinien ponadto przedstawić sposób użytkowania urządzenia.

Pamiętaj, że wymogiem gwarancyjnym jest wykonywanie przeglądów gwarancyjnych przynajmniej dwa razy w roku (dla urządzeń pracujących w sposób ciągły np. w pomieszczeniach technicznych 3 razy w roku). Przeglądy są płatne zgodnie z cennikiem instalatora.

Podpisz umowę na wykonanie instalacji klimatyzacji, która określała będzie przynajmniej wybrane urządzenia, zakres i sposób wykonania instalacji, termin realizacji oraz koszty. Warto wpisać do umowy również wykonywanie okresowych przeglądów i ich koszt.

Po montażu zachowaj otrzymane od instalatora instrukcję obsługi, fakturę jako dowód zakupu oraz kartę gwarancyjną. Posiadanie karty jest wymagane do gwarancji. Na zniszczone lub zgubione karty gwarancyjne nie wydaje się duplikatów!

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie